Giganotosaurus

0

Giganotosaurus, Geç Kretase döneminin erken Senomaniyen çağında, yaklaşık 100-97 milyon yıl önce Güney Amerika’da yaşamış bir Theropoda cinsinden dinozordur.

Bulunan bazı örnekler Carcharodontosaurus’tan biraz daha küçük görünüyor ama T-rex‘ten daha uzun, daha yüksek ve daha ince. Bu üç dinozor arasından en hızlısı Giganotosaurus’tu. Üstün dengesi sayesinde diğerlerinden saatte en az 16 km daha hızlı koşuyordu. Giganotosaurus’ un çenesi T-Rex‘inkinin sadece üçte biri kadar güçlüydü ama 20 cm’lik keskin, tırtıklı hançerlerle doluydu.

Kafatası Carcharodontosaurus gibi çok büyüktü ama nörolojik olarak T-Rex‘ten daha ilkeldi. Beyni T-Rex‘inkinin yarısı kadardı. Bununla birlikte bulgular, koku alma duyusunun gelişmiş olduğunu gösteriyor. Büyük burun deliklerinin ve küçük beynindeki gelişmiş burun soğanının sağladığı keskin koku alma duyusu, avını bulmasını kolaylaştırıyordu.

Atletik hünerleri ve sekiz tonluk cüssesi de dikkate alınırsa çetin bir rakip olduğu anlaşılır. Carcharodontosaurus gibi Giganotosaurus’un dişleri de tırtıklı ve yanlardan basıktı: Yani yandan bakınca geniş ama önden bakınca dar görünüyorlardı. Bu dişler sayesinde avlarının vücutlarına epey zarar veren kesikler atıyordu. Av, sonunda kan kaybından tükenerek devrilip düşüyordu.

Uzun ve güçlü bacakları sayesinde tahminen saatte 50 km hıza çıkarak T-Rex’i kolayca geçebilirdi.

Dinozorun toplam uzunluğunun 12,2 ile 12,5 metre arasında olduğu tahmin edilmektedir. En büyük örneğin uzunluğu ise yaklaşık 13,2 metre ve ağırlığı 6,5-13,8 ton arasındadır. Giganotosaurus bölgesindeki en büyük yırtıcıydı. Sürüler halinde avlanmış olması muhtemeldir. Sauropod dinozorlara ait fosillerin Giganotosaurus kalıntılarıyla aynı yerlerde bulunması, onun büyük otoburları da avladığını düşündürmektedir.

Kaynak: Dinozorlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T