Fosil Nasıl Oluşur?

0

Tarih öncesi hayvanlara ait kalıntılar nasıl fosil oluyor? 

Bir dinozor öldükten sonra çoğu zaman kalıntıları hemen çürüyüp tamamen yok olur. Ardında iskeleti bile kalmaz. Ancak doğru koşullar oluştuğunda, yani kalıntılar hava koşullarından ve aç leşçilerden etkilenmeyecek şekilde korunduğunda fosilleşme süreci başlayabilir.

Uzun bir zaman içinde yer değiştiren kum, toprak ve tortular iskeleti tamamen kuşatarak onu adeta hapseder. Deri ve organlar gibi yumuşak dokular tamamen çürüyüp gider. Sadece yaratığın kemikleri kalır. Bu aşamada kalıntılar sadece kısmen fosilleşmiştir.

Deniz seviyesi yükseldikçe ve yer değiştiren materyaller iskeleti daha da derine gömdükçe, iskeletin etrafındaki tortu yüksek basınç altında sertleşir. Sonunda kemikler tamamen dağılır ve yerin altında kemiklerin şeklini gösteren doğal bir kalıp veya boşluk kalır.

Zaman geçtikçe yaratığın kalıbında yavaş yavaş mineral çökelleri birikir ve kemiğin yerini doldururlar. Deniz seviyesi alçaldıkça ve materyaller yer değiştirdikçe fosil yeniden yüzeye yaklaşır. Sonunda ya tamamen açığa çıkmış bir halde ya da üst toprak yakınlarında bulunabilir.

En Büyük Dinozor Fosili (Dreadnoughtus Schrani)

Yeryüzünün, gökyüzünün ve denizlerin devlerle dolu olduğu eski zamanlarda bile Dreadnoughtus schrani gerçekten olağanüstü bir yaratıktı. İki katlı ev yüksekliğindeki ve 60 ton ağırlığındaki bu hayvanın kalıntıları Arjantin’in Patagonya bölgesinde bulundu ve en az 77 milyon yıl öncesine tarihlendi. Titanozor sauropod dinozorlar grubuna mensup olan Dreadnoughtus otçuldu ve bugüne dek karada yaşadığını bildiğimiz en büyük hayvandı.

Bölgede iki ayrı Dreadnoughtus bulundu. Bu dinozorların büyük ve ani bir sel baskınında öldüğü düşünülüyor. Sel, kalıntıların nasıl bu kadar eksiksiz kalabildiğini de açıklıyor . İskeletlerin tam olması sayesinde bilim insanları 3B tarama teknolojisinin avantajlarından sonuna dek faydalanabildi. Her kemiği tarayıp dijital ortama aktararak daha da ayrıntılı inceleyebildiler. İskeletin üç boyutlu olarak yeniden oluşturulması, dinozorun nasıl göründüğüne ve hareket ettiğine dair kaliteli bilgiler sağladı.

Kaynak: Dinozorlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T