Faberge Yumurtaları

0

9. yüzyıl Rus sanatının güzel bir örneği olan Faberge yumurtaları, otuz yıldan fazla hükümdarlık süren Romanovlar’a keyif veriyordu. Kuyumcu Peter Carl Faberge tarafından yaratılan bu yumurtalar, kraliyet ailesi üyeleri tarafından birbirlerine hediye olarak veriliyordu.

Zaman geçtikçe, Rus Devrimine kadar kraliyetin şaşaalı sembolü olarak çok daha abartılı bir gelenek haline geldi. Bu görkemli Paskalya yumurtalarından 50 kadarı el işçiliği ile yaratılmış ve her birinin yapımı bir sene kadar sürmüş.

Kış Yumurtası

Bu bir kişinin değil yetenekli sanatçılardan oluşan bir ekibin projesiydi. En pahalı olanlardan biri, 1913 yapımı elmas kar tanesi Kış Yumurtası, bugün 2,36 milyon pound değerinde. Her yıl farklı bir tema eşliğinde dışları kusursuzca tasarlanmış olan bu yumurtaların içlerinde karmaşık sürprizler gizli idi. Bunlar mekanik kuğulardan fillere kadar değişiyordu ve hatta bazıları kurularak çalışıyordu.

Politik huzursuzluk tırmandıkça Romanovlar’ın müsrifliği göze batmaya başladı. Bolşevik devriminden sonra çoğu yumurtaya el konuldu ve Faberge ailesi Rusya’dan kaçtı. Günümüze sadece 43 Kraliyet Paskalya yumurtası kaldı ve bunlar müzeler, koleksiyoncular ve kralların elinde. İngiliz Kraliyet Ailesi 3 tanesini elinde bulunduruyor. Bunlardan biri Mozaik Yumurta. Ufak elmas, inci ve mücevherlerden oluşan bu yumurta Çar Nicholas’ın çocuklarının minyatür bir portresini içeriyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T