Et Yiyen Bakteriler (Vibrio Vulnificus)

1

Yeni bir araştırma, iklim değişikliği yüzünden okyanuslarda yaşayan et yiyen bakterilerin daha önce hiç gitmedikleri kumsallara doğru ilerlediğini gösteriyor. Araştırmacılar ABD’deki Delaware Körfezi’nde et yiyen bakteriler yüzünden enfeksiyon kapan beş vaka görüldüğünü belirtiyorlar.

Delaware Körfezi’nin tarihine baktığımızda bu vakalara daha önce hiç rastlanmamış. Hastalığa neden olan vibrio vulnificus, normalde Meksika Körfezi’ndeki gibi ılık suları tercih eden bir bakteri. Ancak okyanus sularının ısısı arttıkça bu bakterinin kuzeye doğru ilerlemeye başladığı görülüyor.

Vibrio vulnificus sıcaklığı 18 derece ve üstünde olan okyanus sularında yaşıyor. Bakteri insana iki yolla bulaşıyor. Ya bulaşık deniz ürünlerini yediklerinde, ya da bedenlerindeki açık bir yara bakteri içeren suyla direkt olarak temas edince. Semptomları genelde hafif olan Vibriovulnificus bazı insanlarda hayatı tehdit eden deri veya kan enfeksiyonları neden olabiliyor.

Deride başlayan enfeksiyon deri ve kas dokusunu hızla parçalayan bir hastalığa dönüşebiliyor. Hasta bunun sonunda sakat kalabiliyor veya hayatını kaybedebiliyor. Araştırmacılar 2008-2016 arasında sadece bir Vibrio vulnificus vakası görüldüğünü söylüyorlar. Ancak 2017 ve 2018 yaz sezonlarında bu rakam bir anda beşe fırlamış.

Tüm hastalar ya Delaware Körfezi’nde yüzmüşler ya da bu bölgeden elde edilen deniz ürünleri tüketmişler. Tümünde Nekrotizan Fasiit hastalığı görülmüş. Hastalardan bir tanesi hayatını kaybetti.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olan insanlarda Vibrio vulnificus nedeniyle oluşan Nekrotizan Fasiit hastalığı görülmüyor. Bu enfeksiyon kronik karaciğer hastalıklarına sahip olan veya diğer bazı hastalıklar nedeni ile bağışıklık sistemi zayıflamış insanları tehdit ediyor.

Kaynak: How It Works

1 yorum
  1. elif diyor

    Bu adreste de plastik yiyen mantarlar hakkında güzel bir içerik mevcut. https://www.hekimkiz.com/plastik-yiyen-mantar/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T