Elektronik Sigara

0

Elektronik sigara çözüm mü yoksa çözdüklerinden daha çok soruna mı yol açıyor? Sigara içmenin yıkıcı etkilerini azaltma yöntemi olarak ortaya çıkan elektronik sigaraların da başka hastalıklara yol açtığı son yıllarda keşfedildi.

Tüm bağımlılıklar gibi sigarayı bırakmak da çok zor olabiliyor. Bunun nedeni, vücudun nikotin adlı kimyasal bileşiğe bağımlı hale gelmiş olması. Yakılan her sigaradaki binlerce kimyasalı içinize çekmeden nikotin bağımlılığınızı bastırmanız için nikotin bandı, nikotin pastili, nikotin sakızı gibi yardımcı ürünler geliştirildi. Ancak bu ürünlerin yetersiz kaldığı bir nokta var: sigara içmenin davranışsal yönü.

İşte bu noktada elektronik sigaralar (e-sigara) öne çıkıyor. Tütün sigarasının sağladığı dopamin patlamasının aynısını vadeden ve “dudak tiryakiliği” denilen alışkanlığı da taklit eden e-sigaralar, bağımlılıktan kurtulmanın bir yolu olarak görülüyor. Ama ne pahasına?

E-sigara içenlerin ağızlarından dökülen sahte duman bulutları, sıvı buharlaşmasının veya atomizasyonun sonucu. Bir e-sigaranın ağızlığından nefes çektiğiniz zaman, “e-likit” denilen ve nikotin açısından zengin sıvının bir damlası ısıtılıp hızla buhara dönüştürülüyor. Bu buhar, tiryakinin ihtiyaç duyduğu tüm nikotini taşıyor, aynen sigara dumanı gibi akciğerlere sokuyor ve akciğerlerdeki alveol adı verilen boşluklara dağıtıyor. Yani nikotin solumanın tehlikeleri aynı şekilde devam ediyor. Bununla birlikte, e-sigara kullanımına bağlı başka hastalıklar da gün yüzüne çıkmaya başladı.

Son yıllarda hastalarda açıklanamayan solunum sorunlarının artış göstermesi, dikkatlerin e-sigaralara çevrilmesine yol açtı. E-sigara içen ve normalde sağlıklı görünen bireylerin nefes darlığı, ateş, öksürük ve göğüs ağrısı gibi şikayetlerle hastaneye başvurma oranlarının giderek arttığı görüldü. Hastalığa “e-sigara veya benzeri ürün kullanımıyla ilişkili akciğer hasarı” (EVALI) adı kondu. E-sigarayla ilişkili akciğer hasarının bir THC (kenevirden elde edilen bir kannabinoit) katkı maddesinden kaynaklandığı düşünülüyor. Bununla birlikte, EVALI ile ilgili araştırmalar henüz emekleme aşamasında. Hastalığı tam olarak anlamak için çok daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. ABD merkezli Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 18 Şubat 2020 itibarıyla EVALI hastalarından 68’inin öldüğünü açıkladı.

Elektronik Sigara Duman Aroması

Elektronik sigara endüstrisinin geliştirdiği likit aromalarının listesi oldukça uzun. Tarçın ve vanilya gibi doğal tatlardan sakız, enerji içeceği, hatta sosisli sandviç gibi yapay tatlara uzanan aromalar var. Peki, bu aromalar nasıl yapılıyor? Cevap, e-sigaranın içinde buharlaşan e-likidin kimyasal bileşiminde saklı.

Gıdalara eklenen esansların üretimine benzer şekilde, propilen glikol veya bitkisel gliserine (hayvansal ürünlerden, bitkilerden veya petrolden elde edilen bir şeker alkolü) nikotinin yanı sıra etil vanilin (vanilya) ve sinnamaldehit (tarçın) gibi kimyasallar ilave ediliyor. Bu kimyasal kokteyl yaklaşık 200 dereceye ısıtılınca buhara dönüşüyor ve aroma kimyasalları da buhar bulutunun içinde taşınıyor.

Kaynak: How It Works

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T