Ekstrem Sporlar

0

Ekstrem sporlar, ne kadar ileri gidebileceğimizi öğrenmek için adeta birer meydan okuma. Fiziğe karşı koyuyor, kimyadan yararlanıyor ve insan vücudunun biyolojik sınırlarını zorluyoruz.

Vittorio Innocente, denizin 66,5 metre altında bisiklet sürmek için fizik, mühendislik ve biyolojiyi birleştirdi. Ivan Trifonov yerin 206 metre altındaki bir mağarada sıcak hava balonu uçurdu. 2013’te 84 yaşında olan Donald Cripps, Amerika’daki New River Gorge Köprüsü’nden paraşütle atladı, yer çekimi ve hava direnciyle mücadele ederek tehlikeli bir BASE jump yaptı.

Kaykaycılar rampalarda yukarı aşağı salınmak için sarkaç fiziğinden yararlanıyor. Snowboard‘cular suyun kimyasından faydalanıyor. Maraton koşucuları kendi fizyolojilerinin sınırlarını zorluyor. Kaya tırmanışçıları sürtünme sayesinde zirveye ulaşıyor. Tüm bu insanlar, ekstrem sporlarla vücutlarını zorlayan adrenalin bağımlıları. Kendi sınırlarımızı aștığımızda ve doğanın fiziğine meydan okuduğumuzda şaşırtıcı şeyler başarabiliyoruz.

Kaynak: How It Works

İlginizi Çekebilir

BASE Jumping

Snowboard

Maraton

⇒ Daha Fazlası Çok Yakında…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T