Dünya’nın 135 Yıllık Isınma Eğilimi

1

Dünya ısınıyor , Sera gazının büyük etkisi ve kutupların ısınmasıyla eriyen buzullar yakın yüzyılda deniz seviyesini yükseltecek.  Dünya’nın 135 Yıllık Isınma Eğilimi .

NASA’nın Aqua uydusu ile yaptığı ısı ölçüm işlemleri, daha önce istasyonlarda yapılan incelemelerle edinilen, Dünya yüzeyinin 15 yıldır ısındığı bilgisini teyit etmiş oldu. Uydu çalışmaları neticesinde kutupların sanılandan daha fazla ısınıyor olabileceği de ifade edildi.

Uydu araştırması sonrasında kutuplardaki ısınmanın daha önce bilinenden daha fazla olabileceği belirtildi.

Deniz seviyesi yükselecek. Bilim insanlarının yaptığı hesaba göre, sera gazı salınımını azaltmaya yönelik bir tedbir alınmaz ise bu yüzyılın sonunda deniz suyu sıcaklığı yüzey katmanında 0.78 derece artacak. Buz tabakalarının erimesi nedeniyle de deniz seviyesinde 30 cm kadar bir yükselme olacak. Artan sıcaklık daha şiddetli fırtınalara ve aşırı yağışlara yol açacak.

Küresel ısınma Dünya‘nın her zaman 100 yılda bir yaşadığı büyük sorunlardan birisi. Peki biz küresel ısınma da ne kadar etkiliyiz. İklim değişikliği ve küresel ısınma gibi alanlarda yoğun mesai harcayan NASA bilim insanları rekor soğuklara karşı uyardı.

Tedbir almaz isek sonuçlar çok kötü olabilir. Dünya Isınıyor. Dünya’nın 135 Yıllık Isınma Eğilimi aşağıdaki video ile sizlerle. 

Küresel ısınma son dönemde Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi‘nin (NASA) üzerine en çok mesai harcadığı konuların başında geliyor. Yeni iklim araştırmasını yayınlayan NASA‘nın verileri pek iç açıcı değil. Zira kurum önümüzdeki dönemde rekor seviyede soğuk beklediklerini açıkladı. Dr. Tony Philips ve Kıdemli Araştırma Bilimcisi Martin Mlynczak yaptıkları araştırma sonucunda Güneş‘in eskisi kadar verimli olmadığını ve bu etkilerinin gitgide hissedilmeye başlanacağını belirtti.

Yapılan uydu çalışmalarında Termosfer‘de soğuma ve buna bağlı daralma olduğu dikkatleri çekmiş durumda. NASA Kıdemli Araştırma Bilimcisi Martin Mlynczak nitrik oksit seviyesinin olması gerektiğinden 10 kat kadar daha düşük olduğunu belirterek, çok yakında uzay çağı için rekor soğukların görülme ihtimalinin bulunduğunu belirtti. Mlynczak bunun için henüz yeterli seviyenin oluşmadığını ancak birkaç ay içinde olabileceğini de ekledi.

Geçtiğimiz yıl NASA tehlikenin boyutunu gözler önüne sermek için 1880’den günümüze olan değişikliği gösteren materyalleri yayınlamıştı.

İşte NASA‘nın gözünden Dünya’nın 135 yıllık ısınma eğilimi

YouTube video

Kaynak : NTV, sputnik, NASA

 

1 yorum
  1. Murat diyor

    Mini buzul çağı yeniden bekleniyormuş , ihtimali nedir bilmiyorum ama kaynak NASA ‘nın yeni iklim raporu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T