Droidler

0

Yapay Zeka, akıllı robot alanında bizi ne kadar ileriye taşıyabilir?

Star Wars filmlerinde piyade savaş robotlarından tutun da şirin BB-8’e kadar her biçim ve büyüklükte droidler bulunuyor.

Dünyadaki robotlar ise onlar kadar zeki değil ama robotik yapay zekada çıtayı yükselten gelişmeler gerçekleşiyor. Örneğin insansı Asimo duyguları ve eylemleri anlayabiliyor. PIBOT ise uçak kullanmayı öğrenebiliyor.

Robotlar uzay keşfinde de bize yardımcı olacak; örneğin NASA‘nın SPHERE ve Robonaut2 robotları Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndaki mikroyerçekimi ortamında çalışmak üzere tasarlandı. Robotlar giderek daha fazla sorumluluk alıyor ve ileride insanlara daha az bağımlı olacak. Böylece C-3PO ya da R2-D2 düzeyinde YZ sahibi robotlar görebileceğiz.

Gerçek Hayattaki Droidler

AEODRS (Bomba İmha Robotu)

Küçük, sağlam ve insansız bu robot, bombaları güvenli biçimde etkisiz hale getirip taşıyabiliyor. Bir askerin sırt çantasına rahatça sığabilen araç, hayat kurtarıyor.

Da Vinci Cerrahi Sistemi

Robotik cerrahi asistanı insan elinden daha hareketli elleri sayesinde bu robot, cerrahların hassas operasyonlar yapmasını sağlıyor.

Pepper (Duygu Okuyucu)

En gelişmiş robotlardan biri olan insansı Pepper, arkadaş olmak için tasarlanmış. İnsanlarla normal biçimde etkileşim kurup duyguları yüz ifadesinden okuyabiliyor.

Kuka Kr 1000 Titan (Robot Kol)

Bu aygıtlar 1 tonu bulan ağırlıkları kaldırıp yükleyecek kadar kuvvetli ve genelde otomobil üretiminde kullanılıyor.

NASA Curiosity Keşif Aracı (Mars)

Robot kaşif Kızıl Gezegen‘in keşfinde büyük rol oynayan bu robot, Dünya‘ya fotoğraf yolluyor ve kendi içindeki laboratuvarda Mars‘tan topladığı kaya numunelerini analiz edebiliyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T