Dişler Neden Sararır?

0

Dişler Neden Sararır? Ünlüleri inci gibi beyaz dişlerle görmeye alışığız ama çoğu insanın gülümsemesi biraz daha soluk. Aslında bunda şaşıracak bir şey yok. Dişlerinizin rengini etkileyen ve onları sarartan birçok şey var. Hatta bazı insanlar görünümlerine fazla kafayı takıp gülümsemekten çekinebiliyor. Dişlerde renk bozulmasının çoğu nedeni iki ana kategoriye ayrılıyor: dışsal ve içsel lekeler.

Dışsal lekeler diş minesinin yüzeyini etkiler. Bunlar genellikle giderilebilir. Bu lekeler birçok etkenden kaynaklanabilir. En yaygın sorumlular tütünde bulunan katran ve nikotin ile şarapta, çayda, koyu renkli yiyecek ve içeceklerde bulan tanen. Genel kural olarak, giysilerinizde leke bırakan yiyecek ve içecekler dişlerinizde de leke bırakabilir. Ayrıca üzüm, yaban mersini, kiraz, pancar ve nar gibi bazı meyve ve sebzelerin dişleri lekeleme potansiyeli var. Bu gıdalar kromojen bakımından zengin. Kromojenler, pigment üreten ve diş minesine yapışabilen maddeler. Asitli yiyecek ve içecekler de diş minesini aşındırarak ve pigmentlerin dişe yapışmasını kolaylaştırarak lekelenmeyi artırabilir.

Dişlerinizi doğru şekilde fırçalamaz ve diş ipi kullanmazsanız, gerektiğinde diş hekiminize gitmezseniz leke yapan maddeler dişlerinizden uzaklaşmaz. Bunlar dişlerde plak birikimine yol açar ve renk bozulmasına sebep olabilir. İçsel lekeler ise dişin dentin adlı iç yapısında oluşur. Bu lekelerin çıkarılması daha zordur. Birçok ilaç ve tıbbi tedavi içsel lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bazı antibiyotikler, antihistaminikler, reçeteli ağız gargaraları, kemoterapi ve radyasyon tedavisi bunlardan bazıları.

Lekelerin yanı sıra dişlerde renk bozulmasının genetik, yaş, hastalık ve yaralanma gibi nedenleri de var. Bazı insanlar kalıtsal olarak daha parlak ve daha kalın diş minesine sahip olabiliyor. Diğer insanların dişlerine kıyasla daha sarı (veya daha beyaz) görünen dişlerle doğmuş olabilirsiniz. Diş renginizin diş minesi kalınlığıyla da ilgisi var. Mine yarı saydam olduğu için, ince bir mine tabakanız varsa doğal rengi sarı olan dentin dışarıdan daha fazla görünür. Ayrıca yaşlandıkça diş minesinin dış tabakası giderek incelir. Bu da ilerleyen yaşlarda dişlerinizin sarı görünmesine yol açar.

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T