Diş Matkabı

0

Diş matkabı nasıl çalışır? Bu hassas aleti çeşitli diş operasyonları için mükemmel hale getiren nedir?

Modern diş hekimlerinin kullandığı elektrikli veya hava tahrikli motorlarla çalışan diş matkaplarını Orta Çağ dişçilerinin hayal etmesi bile imkansızdı. Diş matkabının motor dışındaki ana parçaları; ergonomik bir başlık, dişliler ve frez denilen, tungstenden yapılan matkap ucu. Matkap başlığının içinde, güç kaynağından gelen dönme hareketini tungsten matkap ucuna ileten tahrik milleri ve dişliler yer alıyor.

Elektrik motorlu matkaplar dakikada yaklaşık 30.000 tur dönebiliyor. Türbinle çalışan matkaplarda ise kompresör, basınçlı havayı mekanik enerjiye dönüştürerek frezi dakikada 300.000 turdan fazla döndürebiliyor. Bu işlem çok fazla ısı üretiyor. Bu nedenle yüksek hızlı cihazlar soğutucu bir su kaynağına bağlanıyor.

Geliştirilmekte olan yeni teknolojiler (örn. lazerli ve havayla aşındırmalı matkaplar), mevcut matkapların ürettiği ve birçok kişiyi korkutan ısı, gürültü ve titreşimleri üretmeden diş çürüklerinizi ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bunu başarmak için lazerli matkapta kullanılan yöntem, lazerden gelen yüksek hızlı ışık darbelerini püskürtülen su damlacıklarıyla birleştirerek hidrokinetik enerji üretmek. Havayla aşındırma yapan matkaplarsa çürüğü aşındırmak için dişe silika veya amonyum oksit gibi aşındırıcı bir toz püskürten minik bir kumlama makinesi gibi çalışıyor.

Diş Matkabı Teknolojisi

Başlık: Motor, dişliler ve tahrik mili; plastikten veya titanyumdan yapılan bu el aletinin içinde bulunur.

Matkap Ucu: Frezier sağlam diş minesini aşındıracak kadar sert olmalıdır. Genellikle tungsten karbür gibi malzemelerden yapılırlar. Hatta bazıları elmas uçludur. Bu ikisi, dünyanın en sert malzemeleridir.

LED Işıklar: Fiber optik aydınlatmanın ve daha yakın zamanda LED ışıkların başlığa eklenmesi sayesinde ağız daha iyi aydınlatılır, böylece diş hekimi olup biteni en iyi şekilde görür.

Tahrik Mili: Dönen tahrik miline bağlı birkaç dişli vardır. Bu dişliler, dönme hareketini başlığın ucuna dek düzgün bir şekilde iletir.

Türbin Tipi: Havayla çalışan türbinli matkaptaki döner sistem, kompresörden gelen havayı yakalayan bir pervaneye (rotor) sahiptir. Rotor, yüksek hızda dönen bir mil üzerine monte edilmiştir.

İlginizi Çekebilir

⇒ Dişler Neden Sararır?

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T