Dinozorların Dünyası

0

Dinozorların Dünya‘da dolaştığı 230 ila 65 milyon yıl öncesinde gezegenimiz bugünkünden çok farklıydı.

Permiyen dönemin aşırı kurak iklimi, ardından çok sayıda Karbonifer bitkiye ev sahipliği yapan kömür bataklıklarının yok olması, Mezozoik zamanda Dünya‘nın bir iyileşme sürecine gireceğini gösteriyordu.

Triyas, Jura ve Kretase dönemlerini kapsayan Mezozoik zamanda iklim daha az kuruydu ama sıcaklık hala yüksekti. Boşalan kara ekosistemlerini, gelişmekte olan memeliler ve dinozorlar ele geçirecekti. O sırada okyanuslarda ise yeni mercanlar ortaya çıkıyor, Permiyen dönemde yok olmaya yüz tutan denizkestaneleri çeşitleniyor ve yayılıyordu.

Bazı tahminlere göre Triyas döneminde (Mezozoik zamanın başında) tropik sıcaklıklar 38°C gibi yüksek değerlere çıkıyordu. Bu noktada Dünya‘nın tüm kara parçaları hala Pangea adlı büyük bir süperkıtada toplanmış durumdaydı. Triyas döneminde Pangea’da iklim bölgeleri oluştu. Bazı bölgeler aşırı kuru hale gelmişti, bazı bölgelerdeyse muson benzeri koşullar yaşanıyordu . Bu iklim bölgelerinin sonucu olarak bitkiler kuzey ve güney alemlerine ayrılmaya başladı.

Jura döneminde küresel sıcaklıklar 30°C civarına düşmüş, Pangea ise kuzey ve güney parçalarına ayrılmıştı. Bugün bildiğimiz okyanuslar Kretase döneminde şekillenmeye başladı. “Tebeşir dönemi” anlamına gelen bu dönemin adı, alg iskeletlerinin sığ denizlerde birikerek büyük tebeşir yatakları oluşturmasından gelir. Kretase döneminin sonundaki kitlesel yok oluşların ardından memeliler artık boşalan ekosistemlerden yararlanabilecekti. Böylece, dinozorlara kıyasla küçük ve önemsiz olmalarına rağmen yavaş yavaş gezegenin hakimi haline geldiler.

Dinozorların Dünyası

Permiyen Dönem (299 İla 250 Milyon Yıl Önce)

Bu dönemde hava son derece sıcaktı. Okyanuslar vardı ama kara çöl gibiydi. Böyle bir ortamda yalnızca sürüngenlerin hayatta kalması mümkündü.

Triyas Dönemi (250 İla 200 Milyon Yıl Önce)

Hava oldukça sıcak ve kuruydu ama bu durum, ilk memelilerin ve uçan sürüngenlerin ortaya çıkmasını engellemedi. Bugün soğuk ve buz gibi olan güney ve kuzey kutuplarında bile ağaçlar ve bitkiler büyüyordu.

Jura Dönemi (200 İla 145 Milyon Yıl Önce)

Jura döneminde gezegenimiz sürüngenlerin istilası altında olduğundan bu döneme ”sürüngenler çağı” da denir.

Kretase Dönemi (145 İla 66 Milyon Yıl Önce)

Sıcak Kretase döneminde deniz seviyeleri yüksekti. Dinozorlar karada hüküm sürerken denizlerdeyse başka canlı türleri yüzüyordu.

Tersiyer (66 İla 2,5 Milyon Yıl Önce)

Devasa bir göktaşı, dinozorların ölümüne yol açmıştı. Yerlerini kılıç dişli kedi gibi başka hayvanlar almıştı.

Kaynak: Dinozorlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T