Denizin Altındaki Şehirler

0

İklim değişikliği, deniz seviyelerinde kıyı şehirlerini haritadan silebilecek yükseklikler meydana getirdikçe, milyarlarca insanın yaşayacak yeni yer bulması gerekecek. Çözüm, Fransız mimar Vincent Callebaut’a göre ”Denizin Altındaki Şehirler”. Bu yüzden, bu insanlara en uygun yerin okyanus veya deniz olduğunu düşünerek, onlara yuva olabilecek bir dizi sualtı gökdeleni tasarlamış.

Aequorea okyanus köyü, yüzen kubbelerin altında 20.000 kişiyi barındırabilir.

Sualtı şehri konseptinin adı “Aequorea” ve denizanalarından esinlenen, suyun 1.000 metre altına kadar inen bir dizi bina içeriyor. Her bir “dokunaç” konutlarla, ofislerle, bilim laboratuvarlarıyla, deniz çiftlikleri ve bahçelerle dolu, fosil yakıtı gerektirmeden yaşamın sürdürülebileceği 250 kat içeriyor.

Okyanus dibindeki su türbinleri deniz akıntılarını elektriğe dönüştürürken biyoışır canlılar da bedavaya ışık sağlıyor. Besinler balkonlarda yetiştirilen mercan resiflerinden geliyor ve bina sakinlerine mineral bakımından zengin algler, planktonlar, yumuşakçalar ve diğer leziz deniz mahsulleri sunuyor.

Callebaut, gökdelenlerin zaten okyanustaki çöpler kullanılarak 3D basılabileceğini öngörüyor.

Bunun üstüne, osmotik basınç sayesinde okyanustan sonsuz miktarda içme suyu elde ediliyor ve taze hava dolaşımı ya yüzeydeki rüzgar bacalarıyla ya da deniz suyunun oksijen istasyonlarında elektroliziyle sağlanıyor. Eğer komşu dokunaca misafirliğe gitmek isterseniz deniz suyundan ayrıştırılmış karbon ve hidrojenden üretilmiş biyoyakıtı kullanan bir denizaltıya biniyorsunuz.

Denizin altındaki şehirler, sizce ne kadar realist bir çözüm?

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T