Daktilo

0

20. Yüzyılın büyük bir kısmında neredeyse her ev, ofis ve okulda daktilo vardı. Bu mekanik alet, insanların düzgün, tek tip ve hızlı yazmasını sağlıyordu. Daktilonun üzerindeki her tuş kaldıraçlı bir çekiç ile ucunda ilgili harf veya sayının gömülü olduğu metal bir demir çubuğa bağlıdır.

Tuşa basıldığında kaldıraç çekici kağıda doğru iter. Kağıdın önünde duran ince mürekkepli şerit kağıtla çekiç arasında yükselir, böylece çekiç vurduğunda sembolün mürekkep görüntüsü arkasındaki kağıda çıkar.

İlk daktilo patenti 1714’te İngiliz mühendis Henry Mill tarafından alındı.

Tuş mekanizması kağıdı taşıyan düzenek ile birlikte çalışır; her basışta harflerin birbirinin üzerine gelmemesi için, kağıt bir karakter genişliği kadar hareket eder. Daktilonun bazı modellerinde kağıdın kenarına yaklaşıldığında, daktilografi uyarmak için bir zil çalar.

Makinenin kenarındaki kaldıracı kullanarak taşıyıcıyı tekrar pozisyonlamak gerekir.İlk daktilolar sadece kullanıcının parmak gücüyle çalışırdı fakat daha sonraki modellerde elektronik daktilo sayesinde tuşlara küçük dokunuşlar yeterli oldu. Bugün hala bazı yazarlar, bilgisayar yerine modern daktilo kullanmayı tercih ediyor çünkü daktilonun basit işleyişi dikkatlerini bozmuyor.

Daktilo Anatomisi

1. Alternatif Harfler

Her çekicin ucunda iki harf vardır, büyük ve küçük harf. Üst karakter (shift) tuşuna basıldığında kaldıracın açısı değişir, böylece sayfaya büyük harf gelir.

2. Yazma Çekici

Tuşa basınca kaldıraç hareket eder, oda ilgili harf çekicini sayfaya doğru hareket ettirir.

3. Tuşlar

Daktilograf tuşu bıraktığında, helezon bir yay mekanizmayı eski pozisyonuna döndürür.

4. Şerit 

Çekiç sayfaya gelmeden hemen önce mürekkepli şerit yükselir ve kağıt ile çekiç arasına yerleşir.

5. Daktilo Rulosu

 Bir tuşa basıldığında rulo bir harf genişliği kadar hareket eder, böylece takip eden harfler birbirinin üzerine gelmez.

6. Sayfa Sonu

Taşıyıcı kağıdın sonuna geldiğinde, bir zil kullanıcıyı uyarır. Bir kaldıraç veya düğme sayfayı yukarı ve tekrar geri kaydırır. Böylece yeni satır başlayabilir.

Kaynak: How it Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T