Da Vinci’nin Uçan Makineleri

0

Da Vinci’nin en ünlü eserleri tablolarıdır ama o aynı zamanda yaratıcı ve hünerli bir mühendis ve mucitti. O insanları gökyüzüne taşıyacak mekanizmalar düşlüyordu.

Hava Vidası

Çağdaş helikopterin esin kaynağı olan iddialı uçan makine…

Da Vinci, 1489 yılında not defterine karalamalar yaparken, göklerde uçabilecek sarmal biçimli bir düzenek hayal etti. Muhtemelen dört kişinin döndürdüğü kolların güç sağlayacağı hava vidası, merkezi bir şaftın etrafında hızla dönerek havalanacaktı. Da Vinci havanın sıkıştırılabileceğine inanıyordu. Nasıl ki bir vida dönerek zemine saplanırsa, onun yaptığı makine de yukarısındaki havaya “saplanarak yerden havalanacaktı.

Da Vinci, hava vidasıyla ilgili yazılarını dünyanın ilk helikopteri olan VS-300’ün havalanmasından tam 450 yıl önce yazmıştı.

Ne var ki bu makinenin çalışmasını olanaklı kılacak kadar sağlam ve hafif malzemeler o devirde mevcut değildi. Dahası, bu aracın zaten uzun süre uçması olanaksızdı çünkü yerden havalandı mı, üstüne baskı uygulayabileceği ve dönmeyi sürdürmesini sağlayabileceği destek yapısından mahrum kalacaktı. Da Vincinin yenilikçi hava vidası yerden hiç havalanmamış olabilir ama dönen bir sarmal sayesinde uçma potansiyelini irdeleyen ilk tasarım onunkiydi.

İşe Yarar Mıydı?

Helikopter prototpini andırsa da Da Vinci‘nin icadı havalanamazdı. Bunun kısmen nedeni, güç/ağırlık oranının çok düşük olmasıydı.

Ornithopter

Gökte süzülen kuşlardan esinlenen Da Vinci, mekanik kanatlar için de yenilikçi tasarımlar çizmişti.

Da Vinci uçan kuşları ve diğer hayvanları gözlemliyordu ve insanların da aynısını yapmasını sağlayacak bir düzenek geliştirmeye kafayı takmıştı. Bu fikirlerden biri mekanik kanatlarını çırparak uçan bir ornitopterdi.

Da Vinci, uçan makineler hakkında 35.000 sözcükten fazla yazmış, 500’den fazla da eskiz yapmıştı. Kuşların uçabilmek için hem kaldırma kuvvetlerinden hem de itkiden faydalandığını, kendilerini kuyrukları ve kanatları sayesinde dengelediklerini anlamıştı. Hatta yerçekimi fikrini ima etmiş ve uçan makinelerin olabildiğince hafif olması gerektiğini söylemişti.

Çizdiği taslaklar onun aerodinamikten anladığını, hava akışının nasıl azaltılabileceğini ve uçan araçların sürtünmeye yol açtığını bildiğini gösteriyor. Tek dezavantaj, kendi başına uçmak için tasarlanmamış olması ve insan vücudunun böyle bir sistemi çalıştıracak kadar güçlü olamamasıydı.

İşe Yarar Mıydı?

Kanat çırparak uçan insanlı ve insansız ornitopterler inşa edildi. Bunlar motor yardımıyla uçabiliyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T