Caterpillar D9 Savaş Buldozeri

0

Caterpillar D9 buldozer, inşaat işleri için ustalıkla tasarlanmış. Buldozlerler normalde çiftliklerde, şantiyelerde ve yol kenarlarında, yani fazla tehdit içermeyen yerlerde kullanılır ama çok daha çalkantılı ve tehlikeli yerlerde çalışması gereken bazı buldozerler var. Aktif savaş bölgelerinde çalışırken mermilere ve patlayıcılara maruz kalma ihtimalleri çok daha fazla. Bu da normal bir buldozerin işini layıkıyla yapmasını engelliyor. Bu ağır makineleri güvenli bir şekilde kullanmak isteyen İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), onları zırhlı canavarlara dönüştüren korumalar ekledi. IDF Caterpillar D9, neredeyse yok edilemez hale geldi.

Bu makineler, saldırı altındaki bölgelerde mühendislik rollerini yerine getirmek için konuşlandırılıyor. Bugüne dek en zorlu operasyonları bile başarıyla tamamladılar, Buldozerin dayanıklı tasarımı, hendek kazmasına, kum bariyerleri oluşturmasına ve diğer araçları kurtarmasına olanak tanıyor. İsrail askerleri 1950ʻlerden beri Caterpillar D9´a güveniyor ve ona “Doobi” diyorlar. Bu takma ad, İbranicede “oyuncak ayı” anlamına geliyor.

Savaşa Doğru

Caterpillar D9 buldozerin ilk prototipi 1954 yılında üretildi. Savaş alanında kullanım potansiyelinin ortaya çıkması da çok uzun sürmedi. İki yıl sonra İsrail ordusu 1956 Sina Savaşı’nda, ardından 1973 Yom Kippur Savaşı ve 1982 Lübnan Savaşı sırasında aracın silahsız versiyonunu kullandı.

Araçların bu savaşlara dahil olması sayesinde, savaş mühendisleri nereye zırh eklenmesi gerektiğine dair bilgi topladı. Buldozerler, topçu mermilerini, el yapımı patlayıcıları ve olası kimyasal saldırıları hesaba katacak şekilde modifiye edildi. Öte yandan, bu araçların askeri amaçlarla yaygın bir şekilde kullanılması insan hakları örgütleri arasında tartışmalara yol açtı çünkü sivillere ait binaları yıkmak için de kullanılabilirler. Askeri uzmanlarsa zırhın, D9 operatörlerinin hayatlarını kurtarmada çok başarılı olduğunu söylüyor.

Kaynak: How It Works

İlginizi Çekebilir: Tiger Tankı (Panzerkampfwagen VI)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T