Büyük Teodorik

0

Büyük teodorik, Cermen kavminden olan Gotlar’ın iki büyük kolundan biri olan Ostogotlar kralıdır. 493-553 tarihlerinde İtalya ve Kuzeybatı Balkanlarda hüküm süren krallık.

Diğer büyük kolun adı Vizigotlar’dır. Ostogot kralı Teodorik 454 tarihinde Pannonia bölgesinde doğmuştur. 526 yılında Ravenna’da ölmüştür. Babasının ismi Ostogot Kralı Theodemir’dir.

474 tarihinde babasının ölümü üzerine halkın isteği üzerine kavmin bilirkişileri ile büyük Teodorik lakabını alarak Ostogot kralı olmuştur. M.S. III. Yüzyılda Karadeniz’in kıyılarına yerleşerek büyük bir imparatorluğun sahibi olmuşlardır.

Kral olarak başa geçen Büyük Teodorik halkına ülke kurmak istemesi ile Doğu Roma yönetiminde bulunan Bulgaristan’a girdi. Bizans topraklarında akınlar düzenlemeye başladı. Bu olaydan rahatsızlık duyan Roma lideri şehrini teslim etmek istemez. Bizans topraklarından uzaklaştırmak için Teodorik’e 484 yılında konsül rütbesi vererek İtalya’ya gönderme kararı alır.

Bu şekilde Teodorik’i kolayca öldürme düşünce içerisindeydi. 489 yılında İtalya ‘ya giden Teodorik Roma adına şehir talebinde bulunur. O dönemde İtalya’nın lideri, Batı Roma İmparatorluğunu yıkan Odoakr, şehrini teslim etmek istemez. Bunun sonucunda muharebe ortaya çıkar ve Teodorik barbar kralı Odoakr’a karşı savaş açar. Teodorik’in üstünlük sağlaması üzerine barbar kralı Odoakr savaştan kaçar.

Teodorik, İtalya lideri Odoakr’ın peşini bırakmaz tekrar muharebeler düzenlenir. Düzenli olarak girmiş olduğu savaşlarda Teodorik üstünlük sağlar. Yenilgiyi kabul ederek İtalya ikiye ayrılır Ravenna başkent olur.

Daha sonra Teodorik savaşlarda elde edilen barış için kutlama yemeği düzenler. Kutlama yemeğinde İtalya lideri konuşma yapar. Bu sırada Teodorik 493 tarihinde hile yaparak Odoakr’ın boğazına kılıç saplayarak öldürür. Bunun üzerine ortalık savaş alanına döner ve oradaki tüm İtalya yanlılarını bularak öldürür. Bu şekilde İtalya’da Ostrogot Krallığı’nı ilan ederek İtalya’da bağımsız bir yönetim şekli kurar.

Üç yıl boyunca süren bu savaşta 200.000 kadar Ostrogot’lular İtalya’ya gönderildi. Teodorik’in krallığı İtalya’nın kuzeyi, Sicilya ve Dalmaçya’da yerleşmiş oldu. Büyük Teodorik’in Amalasuntha isimli kızı vardı. Kızını vizigotlar prensi olan Eutharic Cilliga ile evlendirmişti. Eutharic Cilliga’de Teodorik gibi Konstantiopolis’te eğitimini tamamlamıştır. Ancak damadı Eutharic Cilliga 522 yılında vefat etmiştir.

Bu sırada kızı hamile kalır ve erkek çocuk dünya ’ya getirir. İsmini Athalarik olarak koyar ve bebeği varis olarak seçer. Aynı zamanda Ostrogot Krallığı’nın veliahttı yapar. Büyük Teodorik 526 yılında vefat etmiştir. Yerine ise erkek olarak tek varisi torunu Athalarik tahta geçirilmek istendi fakat yaşı küçük olduğundan ötürü yetişkin kabul edilmedi. Bu yüzden krallığa Büyük Teodorik’in kızı olan Amalasuntha geçirildi. Amalasuntha, eğitimini babası Büyük Teodor gibi çok iyi bir eğitim almıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T