Bu Ay Öğrendiğimiz 10 Bilgi (Şubat)

0

Bilim, teknoloji ve uzay dünyasından Bu Ay Öğrendiğimiz 10 Bilgi ‘yi gelin beraber keşfedelim.

Bilim İnsanları Agresif Kanserlerin Siren Çağrısını Engelleyebiliyor

Glioblastom ve metastazlı meme kanseri gibi agresif kanserler, kemik iliğine sinyal yollayarak, tümörlerin büyümesi için gereken kaynakları oraya çağıran bir tür “siren çağrısına” sahip. Bu kimyasal mesajcının (adı 20-HETE) üretimini bloklamayı amaçlayan yeni bir tedavi denenmeye başladı. Böylece tümörlerin gelişimi yavaşlatılacak veya önlenecek.

Kedilerin Pati Tercihi

Araştırmacılar dişi kedilerin ister kum kutusuna girerken ister merdivenleri çıkarken olsun, genelde sağ patilerini kullandığını, erkeklerinse solu tercih ettiğini buldular. Dahası, solu tercih eden kedilerde korku tepkisine ek olarak öfke patlamaları daha fazla ve bu kediler stresli durumlarla başa çıkmada daha başarısız.

Gökbilimciler Dev Bir Yıldızın Yüzeyini Doğrudan Gözlemledi

Uluslararası bir ekip Güneş Sistemi dışındaki dev bir yıldızın yüzeyini şu ana kadar hiç olmadığı kadar ayrıntılı biçimde görüntüledi. Sonuca göre Pi1 Gruis yıldızı neredeyse tümüyle daire biçiminde karmaşık bir konveksiyon desenine ve tozsuz atmosfere sahip.

Matematikçiler Tsunamiyi Önceden Kestirebilir

Tsunamiyi tetikleyen olayların, örneğin sualtı depremlerinin hemen sonrasında okyanusun derinliklerinde akustik kütle çekim dalgaları oluşuyor. Araştırmacılar, hızla hareket eden sualtı ses patlamalarını erken uyarı sistemi olarak kullanmayı, böylece dalgaların büyüklüğünü ve şiddetini tahmin etmeyi umuyor.

Sıtmaya Karşı Nanoteknoloji Kullanılabilir

Farmakolog Profesör Andrew Owen ile malzeme bilimci beyin Profesör Steve Rannard, tedavinin daha uzun süre etkili olması için, mevcut sıtma ilaçlarında nanoparçacık kullanmak istiyorlar. İnsan saç telinden binlerce kat küçük nanoparçacıklar kaslara enjekte edilecek ve taşıdıkları ilacı kan dolaşımına uzun bir zaman içinde yavaş yavaş verecek.

Bilim İnsanları Uçlardaki Hava Olaylarını İnsan Etkinliğine Bağlıyor

Amerikan Meteoroloji Derneği Bülteni (BAMS)’da yayımlanan çalışmalar, 2016’da gerçekleşmiş bazı şiddetli hava olaylarının sırf doğal iklimsel değişimlerle meydana gelemeyeceğini gösteriyordu. Bunların arasında Asya’yı etkisine alan ölümcül ısı dalgası, küresel sıcaklık artışı ve okyanus canlılarının kitlesel ölümüne yol açan okyanus suyu sıcaklığı artışı var. Raporlar bu olayları küresel iklimdeki insan etkisine, örneğin fosil yakıtı kullanımı kaynaklı atmosferik ısınmaya bağlıyor.

Peçeli Baykuşların İşitme Becerisi Azalmıyor

Memelilerin aksine, kuşlar iç kulaklarındaki hücreleri yenileyebiliyor ve böylece, yaşlansalar da işitme kaybını en aza indirebiliyorlar. Genç ve yaşı 23’ü bulan yaşlı baykuşların işitme becerisini test eden bilim insanları, sözünü etmeye değer bir fark bulamadı. Bunun nasıl gerçekleştiğini anlamanın, insanlar için tedavi geliştirmeye yardımcı olması umuluyor.

İnme Geçirenler Öze Diyetten Yararlanabilir

MIND (Akdeniz DASH Nörodejeneratif Geciktirme Diyeti), yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme gibi kalp damar hastalıkları riskini azaltabiliyor. ABD’de Chicago’daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezinden araştırmacılar bolca sebze, meyve, balık ve zeytinyağı içeren diyetin beyin sağlığını olumlu etkilediğini ve inme sonrası bilişsel gerilemeyi yavaşlattığını ortaya çıkardılar.

İki Ünlü Mısır Mumyasının Babaları Farklıymış

İki Erkek Kardeş adıyla da bilinen bir çift eski Mısır mumyası üstünde yapılan DNA analizi, aslında yalnızca annelerinin ortak olduğunu gösterdi. Khnum-nakht ve Nakht-ankh adlı iki rahibin mumyaları 1907’de Mısır’da bulunmuştu. Birlikte bulundukları için kardeş oldukları düşünülmüştü ve lahitlerindeki yazılar ikisinin de bir valinin oğulları olduğunu söylüyordu. İkisinin de annesinin adı Khnum-aa’ydı. Fakat mumyaların dişlerinin içinden alınan DNA örneği, aralarındaki kan bağının gerçek boyutunu ortaya koydu.

Bir Zamanlar Ördek Benzeri Dinozorlar Paytak Paytak Geziyordu

Yakın zamanda keşfedilen kalıntılar, ördek gibi görünen, penguen gibi yüzen bir dinozoru ortaya çıkardı. Bu şimdiye dek keşfedilenler arasında hem yürüyebilen hem de yüzebilen ilk dinozor ve bulan da İtalya’nın Bologna kentindeki Jeoloji ve Paleontoloji Müzesi’nden Andrea Cau ve meslektaşları. Halszkaraptor Escuilliei adı verilen bu yeni tür, yüzgeci andıran ön uzuvlara, upuzun bir boyna ve dengesini kalçası üzerinde dengeleyen hantal bir yürüyüşe sahipti

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T