Bryce Kanyonu (Utah, ABD)

0

ABD’nin batısındaki Utah eyaletinde yer alan Bryce Kanyonu Milli Parkı, kızıl kayaç ormanlarıyla dolu bir harikalar diyarı. Ufka doğru uzanan engebeli kayaçlar sanki yeraltından fırlamış gibi görünüyor.

Dünya‘da oluşan büyüleyici kayaç oluşumlarının çoğu gibi bu sıradışı kayaçlar da milyonlarca yıllık erozyon sonucunda oluşmuş. Bir zamanlar dev bir plato (deniz seviyesinden yüksek, düz bir alan) olan arazi zaman içinde ufak ufak parçalanmış ve geriye “peribacası” denilen bu kayaç heykeller kalmış. Ağaçlar yerine kayaçlardan oluşan bu orman, erozyonun düzensiz bir hızla yaşanmasından ötürü ortaya çıkmış.

Milyonlarca yıl boyunca çökelme ve volkanik patlamalar sonucunda biriken çökel ve kayalar, platoların farklı kayaç tabakalarını oluşturuyor. Her tabakanın farklı özellikleri var: Kiltaşı gibi bazı kayaçlar daha hızlı aşınırken, kireçtaşı gibi daha yoğun kayaç tabakaları daha yavaş aşınıyor. Erozyon hızındaki düzensizliğe “ayrımlı erozyon” deniyor ve bunun sonucunda peribacasının külah şeklindeki tepesi oluşuyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T