Uçan Arabaların Evrimi

0

Geçmişten günümüze uçan arabaların evrimi…

Curtiss Autoplane (1917)

Model T’ye benzeyen bir yapıya sahip olan ve takılıp çıkarılabilen kanatlar kullanan Curtiss Autoplane yerden sadece bir iki kere kısa atlayışlarla havalanabildi, ABD Birinci Dünya Savaşı’na girince proje iptal edildi.

Tampier Roadable (1921)

Dört tekerlekli bir araba-uçak olan Tampier Roadable karada saatte 24 kilometre yapabiliyordu. Kanatları takılıp çıkarılabilen aracın mucidi Rene Tampier onunla uçarak Paris Havaalanına geldi, arkasından da karada Champs-Élysées bulvarına kadar kullandı.

Airphibian (1946)

ABD hükümeti tarafından güvenli uçuş sertifikası verilen ilk uçan araba Airphibian ünlü pilot Charles Lindbergh tarafından destekleniyordu. Ancak yüksek maliyeti yüzünden bu projeden vazgeçilmek zorunda kalındı.

Piasecki VZ-8 (1957)

ABD ordusu tarafından tasarlanan bir araç olan Piasecki VZ-8 radar sinyallerine yakalanmayacak kadar alçaktan uçabiliyordu. Yatay yerleştirilen iki dev pervane ile dikey kalkış yapabiliyor ve havada saatte 136 kilometre yapabiliyordu.

Wagner Aerocar (1965)

Wagner Aerocar tasarım açısından bir helikoptere benziyordu. 1971’de bu projeden de vazgeçildi.

Sky Commuter (1980’ler)

Ünlü bilim kurgu dizisi Battlestar Galactica’daki gemilerden ilham alan tasarımı ile Boeing’in Sky Commuter’ının üç prototipi üretildi ancak bu proje de zamanla terk edildi..

Moller M400 Skycar (1990’lar)

Moller M400 Skycar 90’larda etkileyici tasarımı ile epey ilgi toplamıştı. Ancak ne yazık ki Moller projeden vazgeçti ve prototipi eBay üzerinden açık artırma ile satmayı tercih etti.

Lilium (2017)

Lilium dünyanın ilk tam elektrikli dikey kalkış yapabilen jetinin testini bu yıl başarıyla gerçekleştirdi. Testte kullanılan prototipte iki koltuk vardı, ama bu jet piyasaya sürüldüğünde beş kişiyi taşıyabilecek.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T