Beyin Donması

2

Dondurmayı aşırı hızlı yediğinizde hissettiğiniz, beyin donması dediğimiz o keskin ağrının adı ”sfenopalatin ganglionöralji” ve aslında migren ağrılarıyla ilişkili.

Dondurma baş ağrısı da denilen “beyin donması ağrısı”, vücudunuzun soğuğa karşı verdiği doğal tepkiden gelir. Vücudunuz soğuğu hissedince sıcağı muhafaza etmek ister. Bunun için attığı ilk adımlardan biri, derinize yakın kan damarlarını büzmektir. Derinizin yakınından daha az kan geçince gövdeniz daha az ısı kaybeder ve bu da sizi sıcak tutar.

Beyin donması ” terimi kağıt üzerinde ilk kez Mayıs 1991’de kullanıldı.

Ağzınızın arka tarafına çok soğuk bir   şey değince de aynı şey olur: Damağınızdaki kan damarları hemen büzülür. Soğuk kaybolunca (yani dondurmayı ya da soğuk içeceği yuttuğunuzda) damarlar hızlı bir şekilde genleşerek normal durumlarına geri döner. Bu zararsızdır ama büyük yüz sinirlerinden biri olan trigeminal damağınıza yakındır ve gerçekleşen büzülme-genişleme işlemini ağrı olarak yorumlar.

Trigeminal sinirinin yerinden dolayı ağrının alnınızdan geldiğini hissedebilirsiniz. Doktorlar, migren baş ağrısının yol açtığı keskin acının da kan damarlarının büzülme- genişleme işleminin aynı şekilde yanlış yorumlanmasından kaynaklandığı görüşünde.

Kaynak: İnsan Bedeninin Sırları

2 Yorumlar
  1. Alp diyor

    Hep merak etmiştim bunu sağolun sitenizden gerekli bilgiyi öğrendim. Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T