Armageddon Bilim Mi, Kurgu Mu?

0

1998 yapımı Armageddon filminde Texas boyutunda bir asteroidin Dünya‘ya yaklaşmakta olduğu ortaya çıkar. Madencilerden oluşan bir ekip iki uzay mekiğine biner ve asteroide inip içinde bir nükleer bomba patlatırlar, asteroidi ikiye ayırırlar ve Dünya‘yı kurtarırlar.

Peki hata nerede? O kadar çok hata var ki, her birinden söz etmek mümkün değil. Birkaç tanesinin üzerinden geçelim. Bu kadar büyük bir asteroidin Dünya‘ya yaklaşmakta olduğunu son anda fark etmek mümkün değil. Texas uçtan uca yaklaşık 1.400 kilometre büyüklüğünde. Şimdiye kadar tespit ettiğimiz en büyük asteroit sadece 900 kilometre genişliğinde.

Ayrıca, eğer bu kadar büyük bir asteroit gerçekten varsa, onu basit bir nükleer bomba ile ikiye ayırmak mümkün olmazdı, özellikle de Dünya‘ya çarpmasına birkaç saat kalmışken. Bunu başarabilmek için bir milyar civarında nükleer bomba gerekirdi ve bunu sağlamak da mümkün olmazdı. Filmde uzayda yangın görüyoruz, oksijen olmadığı için bu da mümkün değil. İki uzay mekiğinin yan yana fırlatılmasını NASA‘nın onaylaması da mümkün değil. Liste böyle uzuyor ancak artık durmamız gerekli.

Kaynak: All About Space

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T