Arılar Matematik İşlemi Yapabiliyor

1

Bilim insanları, arıların “bir bal arısının minyatür beyninin bile temel matematiksel işlemleri kavrayabildiğini” belirterek temel aritmetik yapabileceklerini söylüyor.  Arılar gerçek anlamda nekadar akıllılar.

Bir de yeni bir araştırmaya göre, bilim adamları arıların ortak olarak renkleri tanımak için öğretilirse eğer onların seçimlerinin doğru olabileceğini söyledi. Bu seçimler de “toplama ve çıkartma için sembolik simgeleri temsil edecektir.”

Araştırmaya göre, keşif bilim adamlarının beyin büyüklüğü ile beyin gücü arasındaki ilişkiyi anlamalarına yardımcı oluyor. Araştırma Çarşamba günkü dergide (Science Advances) yayınlandı .

Bal arıları ve insanların evrimi 400 milyon yıldır konu olmuştur. Bu durum göz önüne alındığında, Bizim bulgular gelişmiş sayısal biliş öncelikli, şüpheli olarak insan olmayan hayvanlara daha erişilebilir olabileceğini düşündürmektedir.

Araştırmada, araştırmacılar arıların toplama ve çıkarma gibi aritmetik işlemler yapıp yapamayacağını test etmek için labirent kullanarak bir deney oluşturdu. Böcekler doğru cevaplarla ortaya çıktı, zamanın yüzde 63-72’si bu rastgele olarak belirtilen şanstan daha iyidir.

Çarşamba günü yayınlanan yeni bir çalışmada bilim adamları, arılara renkleri “toplama ve çıkarma için sembolik temsiller” olarak tanımanın öğretilebileceğini söyledi.

Her ne kadar sonuçlar sadece 14 arıdan gelse de, araştırmacılar Science dergisindeki bulguların özetine göre ilerlemenin heyecan verici olduğunu söylüyorlar . Science’ın Alex Fox, “Bizimkinden 20.000 kat daha küçük bir beyin, sembolleri kullanarak aritmetik yapabilir, yapay zeka ve makine öğrenimindeki yeni yaklaşımların önünü açabilir” dedi.

Tarihsel olarak bakılırsa

Tarihsel olarak, temel matematik yapma yeteneği , RMIT’de bir doktora araştırmacısı olan Scarlett R. Howard’a göre, insan toplumlarının gelişmesi için hayati öneme sahipti. Yaptığı açıklamada, Mısırlı ve Babillerin M.Ö 2000 civarında aritmetik kullandıklarını belirtti.

Birçok hayvan, temel görevler için sayıları temel düzeyde anlar. Ancak şimdiye kadar, sadece birkaç hayvan toplama ve çıkarma yeteneğini göstermiştir. Bal arıları, şempanzeleri, Afrika gri papağanlarını ve örümcekleri içeren bu kısa listeye katılır.

Önceki çalışmalar bazı primatlar, kuşlar ve hatta örümceklerin ekleyebileceği ve / veya çıkarabildiğini göstermiştir. Yeni araştırma bu listeye arılar ekliyor.

Bir bal arısı minik beyin Temel matematik işlemleri anlayabilir vahiy göre, yapay zeka gelecekteki gelişimi için etkileri vardır.

Çalışmanın baş yazarı Scarlett R. Howard, “Bu bize hala daha yüksek düzeyde işleyebilecek daha basit bilgisayarların nasıl oluşturulacağı, belki de bilgisayarları daha verimli hale getirme konusunda fikir verebilir.” Dedi.

1 yorum
  1. Hayrettin diyor

    Kurdoğlu ispatıdır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T