Antilop Kanyonu (Arizona, ABD)

0

Dışarıdan bakınca Antilop Kanyonu pek etkileyici görünmeyebilir ama kumtaşından oluşan arazideki derin yarıklarda fevkalade renklerle bezeli yollar saklı.

Kumtaşı, tortul bileşimi nedeniyle erozyona karşı oldukça hassas. Yani kolayca oyularak yapılara ve şekillere dönüştürebiliyor. Yüzeyin 37 metre altındaki Antilop Kanyonu da böyle bir oluşum. Bin yıldan uzun süre boyunca seller ve sert rüzgarlar kumtaşını aşındırarak “yarık kanyon” denilen bu oluşumu ortaya çıkarmış.

Yarık kanyonun derinliklerinde engebeli patikalardan ve canlı renklerden oluşan gizemli bir dünya var.

Ziyaretçilerini kumlu bir yeraltı dünyasına götüren Antilop Kanyonu, capcanlı renklerle dolu. Yüksek demir içeriği nedeniyle kumtaşının doğal rengi kırmızı ama Antilop Kanyonu’nda başka bir etken var: Yarıkların şekli yüzünden, gelen ışık, kuvars dolu duvarlara farklı açılarla çarpıyor. Bu da her kanyon çatlağı arasına yansıyan renklerde ton değişimleri yaratıyor. Bir çatlağın girişindeki parlak kırmızılar, ışık kanyonun tabanına ulaşana dek turuncu, sarı, pembe ve mora dönüşebiliyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T