Anestezi

0

Anestezi ilaçları sinirlerin aktarımına müdahele ederek, ameliyat sırasında acı sinyallerinin beyne ulaşmasını önlüyor.

Anestetikler ameliyat sırasında acıyı önlemek için yaygın olarak kullanan ilaçlardır . İki ana kategoriye ayrılır: genel ve lokal. Lokal anestezi doğrudan cilde uygulanabilir ya da enjekte edilebilir. Bunlar hastanın bilincini etkilemeksizin küçük bölgeleri uyuşturur, böylece hasta operasyon boyunca uyanık kalabilir.

Lokal anestezi sinir iletimini kısa süreli olarak engeller, böylece duyu nöronları beyne acı sinyali gönderemez. Bilgi, sodyum iyonlarının özenle korunan bir elektrokimyasal gradyan boyunca sinirlerde ilerlemesiyle iletilir. Lokal anestezi sodyum kanallarını kesintiye uğratarak membranda iyonların gezinmesini önler, dolayısıyla elektrik sinyalleri sinir boyunca ilerleyemez.

Yerel anestezi yalnızca acı sinirlerini değil, beyinden kaslara iletilen bilgiyi de durdurduğundan geçici felce yol açar.

Genel anestetiklerse merkez sinir sistemini (beyni ve omuriliği) etkileyen, solunum yoluyla ya da damardan verilen ilaçlardır. Bunlar geçici komaya, dolayısıyla şuurun kapanmasına, kasların gevşemesine, acının hissedilmemesine ve amneziye (hafıza kaybına) yol açar.

Genel anestezinin beyni nasıl “kapattığı” tam olarak bilinmiyor ama birkaç tahmin var. Birçok genel anestetik yağda çözülür. Bunun beyindeki sinir hücrelerini çevreleyen lipit zarına müdahale ettiği düşünülüyor. Aynı zamanda bu ilaçlar nörotransmitter reseptörlerini de kesintiye uğratarak sinir hücrelerinin birbirleriyle haberleşmede kullandıkları kimyasal sinyallerin aktarılmasını engelliyor.

Tatlı Uyuşukluk

Geniş bölgelerin hasta uyanıkken uyuşturulması gerekiyorsa lokal anestetikler sinir öbeklerinin etrafına enjekte edilebilir. Büyük bir sinirin bir kısmında iletim engellenince, daha küçük sinirlerden beyne giden sinyallerin bir kısmı ya da hiçbiri hedefine ulaşamaz. Örneğin, anestezi ilacını maksiler sinirinin civarına enjekte ederseniz bu sadece damakta ve ağzın o tarafındaki tüm dişlerde uyuşukluğa yol açmakla kalmaz, burundan ve sinüslerden giden tüm sinir iletimlerini de durdurur.

Lokal anestetikler belkemiği kanalındaki epidural boşluğa da enjekte edilebilir. Bu da belkemiği kökündeki iletişimi kesintiye uğratarak beyne bilgi iletilmesini durdurur. Epidural prosedürü çoğu zaman doğum sırasında sancıları durdurmak için kullanılır.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T