Adem Elması

0

Bazı insanların boğazlarının önünde belirgin bir çıkıntı var. Aslında herkesin adem elması var ama herkeste görünür değil. Konuşurken boynunuzda inip kalkan bu çıkıntı acaba ne işe yarıyor?

Boğazınıza bir elma parçası takılmış gibi görünen adem elması ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlıyor. Boyun derisinin altında gelişen yumru, ses çıkarmamıza yarayan gırtlağı korumaktan sorumlu bir kıkırdak. Gırtlak ne kadar büyükse koruyucu kıkırdağın da daha büyük olması gerekiyor.

Adem elması ses tellerini kuşattığı için konuştuğumuz sırada yukarı aşağı hareket ettiği görülebiliyor. Adem elmasının yukarı kalkması, kıkırdağın boğazı kapattığının bir işareti. Yutkunurken ve hatta kendimizi gergin hissetiğimizde bile bu hareketleri gözlemlemek mümkün.

Sadece Erkeklerde Mi Var?

Adem elmasının sadece erkeklerde bulunduğu, yaygın bir yanlış bilgi. Her insanın adem elması var ama çoğunlukla erkeklerde daha belirgin görünüyorlar. Bunun sebebi kişinin sesiyle ilgili. Yetişkin erkeklerin sesi genelde daha kalın oluyor ve bu sesler daha büyük gırtlaklardan çıkıyor. Gırtlak büyük olunca onu kaplayan adem elmasının daha fazla çıkıntı yapması gerekiyor.

Ancak her erkeğin ve kadının gırtlağı birbirinden farklı. Adem elmasının çıkıntı yaptığı birçok kadın olduğu gibi adem elması görünmeyen çok sayıda erkek de var. Adem elmanızı göremiyorsanız boynunuzu tutup yutkunarak onu bulabilirsiniz.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T