51. Bölge (Area 51)

0

Issız Nevada Çölü’nde uzanan tozlu bir yol, turuncu direklerle işaretlenmiş ve çok sıkı korunan bir bölgeye çıkıyor: 51. Bölge. Işıkları sürekli yanan gözetim kameraları ve sensörlerle kaplı uyarı işaretleri, bölgeye izinsiz girenlere ölümcül kuvvet uygulanabileceğini söylüyor.

51. Bölge gerçekten uzaylıların bizi ziyaret ettiği bir iniş noktası mıydı? Yoksa Amerikan devletinin esir tuttuğu uzaylıları saklamak için mi kullanılıyor? Amerika’nın Ay‘a iniş görüntüleri buradaki gizli bir stüdyoda çekilmiş olabilir mi? Komplo teorisyenlerinin bu iddiaları pek olası görünmüyor. Anlaşılan o ki 51. Bölge aslında gizli askeri uçakların ve silahların test edildiği bir yer.

U-2, 51. Bölge’de geliştirildiği halka açıklanan ilk uçaktı.

51. Bölge’deki havaalanı ilk olarak II. Dünya Savaşı’nda hava silahları deneme alanı olarak hizmete girdi. Sonra bölge, CIA’in AQUATONE Projesi’nin merkezi oldu. Bu proje kapsamında stratejik bir keşif uçağı olan Lockheed U-2 geliştiriliyordu. Yeni uçak, ordunun çok daha yüksek irtifalara çıkmasını ve vurulma riski olmadan SSCB üzerinde uçmasını sağlayacaktı.

Bu sırrı korumak milli güvenlik meselesiydi, ancak insanlar alışılmadık derecede yüksekten uçan ve anlam veremedikleri taşıtları fark etti. Test uçuşları başladıktan sonra UFO iddialarının da ardı arkası kesilmedi. U-2 çalışmaları 1960ʻlarda sona ermesine rağmen deneysel uçaklar bu üste test edilmeye devam etti. Üssün bugünkü temel amacı kamuoyuna açıklanmıyor olsa da 51. Bölge’de uzaylı olmadığını neredeyse kesin olarak söyleyebiliriz.

Yüksek Güvenlik

51. Bölge’de her ne olursa olsun, Amerikan devleti orada olanları halkın öğrenmemesi için oldukça fazla çaba harcıyor. Bu bölge haritalarda gizleniyor ve resmi belgelerde hiç adı geçmiyor. Arazide devriye gezen özel güvenlik görevlilerinin uzun menzilli görüntüleme cihazları, gece görüş ekipmanı ve 4×4 araçları var. Araçlardaki monitörler bölge sınırındaki hareket sensörlerine bağlı.

Bölgeye izinsiz girdiğiniz tespit edilirse güvenlik görevlilerinin sizi vurarak öldürme yetkisi var. Yüksek kademeli bir güvenlik izniniz olsa bile 51. Bölge hakkındaki her şeyi öğrenebilmeniz mümkün değil. Buraya gelip giden personel üzerinde hiç işaret olmayan uçaklarla taşınıyor, tesiste hiç pencere yok ve bölgede çalışan ekiplere kendi görevleri dışında hiçbir bilgi verilmiyor.

Gizliliği Kaldırılan 51. Bölge Projeleri

Tacit Blue ve Have Blue (1975)

Hayalet teknolojisine sahip bu ilk iki uçakta kara kuvvetlerini taramak için aktif bir radar sistemi bulunuyordu. Have Blue, F-117 Nighthawk hayalet avcı uçağının prototipiydi ve 1977’de 51. Bölge’ye geldi.

Bird of Prey (1992)

Tek kişilik, martı kanatlı bu deneysel uçağın radardan kaçınmayı sağlayan bir şekli vardı. Aktif kamuflaj (yüzey renginin ve parlaklığının çevreye uyum sağlayacak şekilde değişmesi) testlerinin de yapıldığı iddia ediliyor.

Suntan (1960)

Bu uçak, SSCB tarafından vurulan U-2’nin halefi olarak geliştirildi. Suntan sıvı hidrojen yakıt kullanıyordu ve U-2’den çok daha hızlı (saatte 3.200 kilometre) uçabiliyordu.

TR-3A Black Manta (1993)

Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu’nun web sitesinde “sesaltı hayalet keşif uçağı” olarak tanımlanan bu uçak hakkında çok az şey biliniyor.

Aurora (1985)

Bu uçağın kod adı bir bütçe raporunda yanlışlıkla sızdı. Saatte en az 6.100 kilometre uçabilen ve dünyanın en uzak noktasına bile saatler içinde ulaşabilen bir keşif ve saldırı uçağı olarak tanımlanıyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T