Yuri Gagarin (1934-1968)

0

Amerika ve Sovyetler Birliği insanoğlunun sınırları zorlayarak Uzay Çağı’nın kapılarını açmak için kıyasıya rekabet halindeydi. 12 Nisan 1961’de kozmonot Yuri Gagarin küçük bir roketle uzaya fırlatıldığında bu savaşın galibi Ruslar oldu. 108 dakikalık bu uçuşla Yuri Gagarin uzaydaki ilk insan unvanıyla tarih kitaplarında yerini almış oldu.

Yuri Gagarin dört çocuklu bir ailesinin üçüncüsü olarak, 9 Mart 1934’te Moskova dan 150 km uzakta küçük bir köyde doğdu. Gençliğinde, bir Rus Yak savaş uçağının evlerinin yakınında acil iniş yaptığına şahit olan Gagarin yıllar sonra bir uçuş kulübüne katılması teklif edildiğinde, çok istekli bir şekilde kabul etti ve 1955’te ilk tek kişilik uçuşunu yaptı. Sadece birkaç yıl sonra, kozmonot olarak kabul edilmesi için talebini sundu.

Uzay yarışlarının başladığı zamanlarda Sovyetler kozmonot adaylarını belirlemek için geniş bir tarama programı başlatmışlardı. 20 kozmonot ile Sovyet uzay programına kabul edilen Gagarin tüm zorlu testleri geçti. Sıra yine yetenekli ve başarılı bir kozmonot olan German Titov ile Yuri Gagarin arasında bir tercih yapmaya gelince, tahmin edebileceğiniz gibi Yuri Gagarin seçildi.

12 Nisan 1961’de Gagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. Baykonur uzay üssünden fırlatılan Vostok adlı roket ile uzaya çıkan Yuri Gagarin Dünya’nın yörüngesinde bir tur attıktan sonra, Saratov ili Engels kasabasına normal iniş yaptı. Bu uçuşla insanların uzaya gidebileceği anlaşılmış ve böylece uzayın kapıları açılmış oldu.

Uçuştan sonra Yuri Gagarin dünya çapında ün kazanmış biri ve Sovyet başarısının sembolü olarak yabancı hükümetler ve sivil toplum kuruluşlarının daveti ile dünyayı dolaşmaya başladı ve birçok ülkede uzay yolculuğu ile ilgili konferanslar verdi.

1962’de Kozmonot Yetiştirme Merkezi’nde çalışmaya başlayan Gagarin’in antrenör vekil olma sürecinde, savaş pilotu olmaya yeniden hak kazanması gerekiyordu. 27 Mart 1968’de MIG-15 model uçağıyla rutin bir deneme sürüşü sırasında eğitmeniyle beraber trajik bir biçimde hayatını kaybetti. Bu kazaya tam olarak neyin sebep olduğu bilinemedi. Fakat çok fazla söylenti vardı. Kimisi türbülansın kazaya yol açtığını söylerken, başka bir teori ise politikaya sıcak bakan Gagarin’in siyasete atılması halinde başarılı olması oldukça muhtemeldi. Bu yüzden Sovyet lideri olan ve Gagarin’in popülaritesinden korkan Leonid Brejnev’in isteği doğrultusunda öldürüldüğüydü.

Fakat ölümünün üzerinden 45 sene geçmesine rağmen Rus yetkililer pilotun ismini vermemek şartıyla kazanın asıl nedenini açıkladı. Gagarin’in içinde bulunduğu MIG- 15 savaş uçağının, düşmesine yakın mesafeden geçen bir SU-15 savaş uçağı neden olmuştu. SU-15 uçağının savaş pilotu, kuralları ihlal etmiş ve 450 metre mesafesini korumamış. Gagarin’in uçağının çok yakınından geçerek paniğe neden oluyor ve uçak bu paniği atlatamayarak yere çakılıyor. Yuri Gagarin’in uçuşuyla açılan insanlı uzay yolculuğu belki de bir gün bizi başka bir gezegene götürecek bir hikayenin sadece başlangıcı.

Kaynak: Yeni Fikirler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T