Yarış Kıyafetleri

0

İşiniz saatte 200 kilometreyi aşan hızlarda yarış pistlerinde tur atmaksa güvenlik her şeyden önce gelir. Formula serisi yarışlarında kazalar ölümcül olabiliyor, o yüzden de FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) sürücülerin iyice korunması için çok sıkı düzenlemeler uyguluyor.

Sürücülerin kıyafetleri bir yangın durumunda onları korumak için alev yavaşlatıcı olmak zorunda. Malzemeler laboratuvarda çok katı açık alev testlerinden geçiriliyor. Mükemmel ateşe dayanıklılık sağlayan ve çok da hafif olan Nomex adlı yapay kumaş bu yüzden yaygın olarak kullanılıyor.

Mühendisler sürücü kaskının sadece güvenlik yanını değil, aerodinamik etkisini de düşünmek zorunda.

Modern pilot kıyafetleri iki ya da dört katman halinde Nomex’ten oluşuyor ve 600-800 derece sıcaklığa dayanıp dayanmadıkları test ediliyor. Kullanıma uygun olması için, kıyafetin 11 saniye boyunca 600-800 derece alevler arasında kalsa bile iç sıcaklığının 41 dereceyi geçmemesi gerekiyor. Benzer biçimde, fermuarların da yüksek sıcaklıklara dayanabilmesi, yani erimemesi ve pilotun vücuduna yapışmaması gerekiyor.

Kıyafetin dikildiği dikiş iplikleri ve hatta sponsor yamaları bile yangına dayanıklı olmalı. Sponsor yamaları artık kıyafetlere dikilmek yerine basılıyor, bu da kıyafeti 500 gram kadar hafifletiyor. Kıyafetlerin hafiflemesi, sürücülerin rahat olmasına ve performanslarını sonuna kadar kullanmalarına olanak tanıyor. Önemli bir diğer şey de kumaşın nefes alması. Aşırı bir fiziksel çaba harcayan pilotlar yarış süresince birkaç kilo ter kaybedebiliyor, o yüzden bu nemin kaçmasını sağlamak konfor açısından önemli.

Formula 1 sürücüleri 2018 sezonu otomobillerinde viraj alırken 6G’yi aşan G kuvvetine maruz kalıyor.

Sürücülerin kıyafetleri, algılarını çok da kısıtlamamak üzere tasarlanmış çünkü bu, sürüş becerilerini olumsuz etkileyebilir. Eldivenler, sürücünün direksiyonu doğru düzgün hissedebilmesi için ince. Kauçuk altlı botlarında da pedala temas ve kavrama kapasitesini artıran kaydırmaz tabanlar bulunuyor.

Kask inanılmaz derecede önemli çünkü Formula yarışçılarının karşısındaki en büyük risk baş ve boyun travması. Kaskların neredeyse tüy kadar hafif olması gerekiyor çünkü ivmelenme sırasında, kaskın ağırlığı da sürücünün başına etkiyen aşırı yüksek G kuvvetine katkıda bulunuyor. Bu kaskların çarpışma sırasında darbe emmesi ve hasara dayanması için de çok sağlam olması şart. Birçok kask karbon fiber, polietilen ve aramidden yapılıyor. Böylece dayanıklılığın, ateşe karşı direncin ve hafifliğin ideal birleşimi sağlanıyor.

Baş Ve Boyun Desteği

HANS adlı alet, yarışlarda büyük önem taşıyor. Sürüş sırasında sürücünün boynunu koruyan bu alet, aracın omuz emniyet kemerine bağlanıyor. Bağlar sürücünün kaskını da yakadan HANS’la birleştiriyor. Önden bir çarpışma durumunda G yükü artınca HANS, sürücünün kasklı başının da gövdesiyle birlikte hareket etmesini sağlayarak, savunmasız boyun ve kafatası kemiklerini koruyor. Yakalığın içi boş, bu da ağırlığını en aza indirgiyor ve maksimum konfor sunuyor. Özel yapım destekler ise boyunluğun şaşılacak kadar sağlam olmasını sağlıyor.

Yarış Botları

Sürücünün özel bir deriden yapılmış botları müthiş bir konfor ve aşınmaya karşı dayanıklılık sağlıyor. Nomex astar ısı dayanıklılığı sunarken, poliüretan topuk konforu artırıyor ve yangından etkilenmiyor. Yarışçılar için en kritik şeylerden biri, arabayı yeterince hissetmeleri ve kontrol edebilmeleri. Buna yardım etmek için, botların topuğu ve iç tabanı mikro gözenekli yapılmış. Buna, pedalları daha iyi kavraması için özel dokulu hafif kauçuk taban eklenmiş.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T