W350 Ahşap Gökdelen

0

Uzun ve ahşap binaların hem kendisi hem de popülerliği büyüyor. Şu anda dünya üzerinde en yüksek ahşap iskeletli bina, Vancouver’daki bir öğrenci yurdu. Ama yakında Tokyo’da bunun yedi katı yükseklikte bir bina olacak. Japon Sumitomo Forestry firması, 350. yılını kutlamak için 350 metrelik bir ahşap bina yapmayı önerdi. Tasarı kabul edilirse W350 Japonya’nın en yüksek binası olacak.

Muhtemelen 5,3 milyar dolara, yani geleneksel betonarme bir gökdelenin yaklaşık iki katına mal olacak olan W350, Tokyo’nun çevre dostu bir şehir olmasına büyük katkıda bulunacak. Ahşap binanın organik estetiğini dört cephesindeki, bitkilerle dolu balkonlar daha da pekiştirecek.

Binanın, sismik aktivitenin yoğun olduğu Tokyo’da bile stabil kalmasını sağlamak için “destekli tüp yapısı” kullanılacak. Böylece binada çelik ve ahşap desteklerin bir karışımı yer alacak ama bina materyalinin %90’ini ahşap oluşturacak.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T