VTOL Hava Taşıtları

0

Dev gemilerle Dünya‘nın çevresinde dolaşan büyük kargo konteynerleri, limana varıldığında büyük kamyonlara geçirilir ve kara yolu ile varış noktalarına taşınır. Fakat, İngiliz şirketi Reinhardt Teknoloji Araştırma (RTR), bunun daha hızlı, ucuz ve çevre dostu olması için onları uçurmanın daha iyi bir fikir olduğunu düşünüyor.Şirketin son tasarımı, TU 523 adında, dikey kalkan ve inen (VTOL) bir uçak. TU 523 ağır gemi konteynerlerini, pahalı ve yeni bir altyapıya ihtiyaç olmadan taşıyabiliyor.

Araç, hibrid elektrik jeneratörü kullanarak, ihtiyaç durumunda, kalkış ve inişte yatay ve dikey konuma geçen elektrikli türbinlere güç sağlıyor. Havalandıktan sonra, türbinler yatay konuma geçiyor ve kanatlar sayesinde aynen bir uçak gibi hareket etmesi sağlanıyor. RTR, TU 523’ün 1’e 4 ölçekli bir modelini yaptı bile. Önümüzdeki üç yıl içinde, ayda 30 uçak üretilmesi planlanıyor. Bu araçların maliyeti ise 580.000 doları geçmeyecek.

Kaynak: How it Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T