Uçağa Yıldırım Çarparsa Ne Olur?

0

Bindiğiniz uçağa yıldırım çarparsa ne olur? Yanıt sandığınız kadar korkunç değil.

1 milyar jul enerjinin siz yerden on kilometre yüksekte hapsolmuşken uçağa çarpması kabustan farksız geliyor. Ama gerçekten de o kadar korkunç mu? Uçaklar yıldırımlara karşı gayet iyi korunuyor ve bunlar artık uçak kazasına yol açmıyor.

Sıradan bir yolcu uçağına yılda ortalama bir kez yıldırım isabet ettiği düşünülse de, bundan kaynaklanan son uçak kazası 1967’de yaşanmıştı. Bu feci kazada yıldırımın yakıt tankına çarpması sonucu muazzam bir patlama olmuş uçaktaki 81 yolcu ve mürettebattan kimse kurtulamamıştı.

O günden beri mühendisler uçak tasarımlarında büyük değişimler yaptılar, boşalım ve topraklama konusunda önlemler aldılar. Yakıtlar artık buharları daha az patlayıcı olacak biçimde rafine ediliyor ve yakıt sistemleri kıvılcımları önleyecek, yanmaya dayanacak biçimde korunuyor.

Modern uçaklar, çarpan elektriğin gövdenin yüzeyine yayılacağı biçimde tasarlanıyor. Buna da yüzey etkisi deniyor. Bu, alüminyumdan yapılmış uçaklarda doğal olarak gerçekleşirken kompozit materyallerden yapılmış uçaklarda iletken bir örgüyle sağlanıyor.  Bu sayede, uçaklarda yıldırım çarptığına dair en ufak bir iz bile kalmıyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T