Traktörler

1

Traktörler, mucit John Froelich’in benzinli cer motorunu bir araca eklediği 1800ʻlü yıllardan beri kullanımda. Şehirli insanların çoğu için traktör, otoyolda vızır vızır geçen arabaların arasında ara sıra gördüğümüz ve eğreti duran bir araçtan ibaret. Oysa tarımla uğraşanlar için traktör, el emeğine olan ihtiyacı azaltarak tarım işlerini daha verimli hale getiren çok büyük bir gelişme.

İlk traktörler saatte sadece 5 kilometre hız yapabiliyordu ama bu bile tarımda hızlanmanın ve dönüşümün bir işaretiydi. Tarıma özel tasarlanan portatif buhar motorları 1868’de ortaya çıktı. Bunlar yaygınlaştıkça çiftçilerin ağırlık çekmek için kullandıkları atlar gereksiz hale geldi. Atların yerini alan ilk traktörler 15 tondan ağır gelen canavarlardı. Bu araçlar esasen büyük miktarlarda kereste taşımak için kullanılıyordu.

19. yüzyılın sonunda buharla çalışan motorların yerini benzinle çalışan motorlar aldı. Bu gelişmenin ardından Henry Ford (Ford Motor Company’nin kurucusu), “sıradan insanlar” için daha basit traktörler üretilmesi gerektiğine karar verdi. O dönemde traktörlere tekerlek yerine kendiliğinden yerleşen palet gibi birçok yeni özellik eklenmişti ama Ford traktörleri yeniden basitleştirdi. Fordson adını verdiği traktör, seri üretime geçen ilk hafif traktör oldu. Uygun fiyatlı bir model olduğu için düşük gelirli çiftçiler de onu satın alarak traktör devrimine katılabiliyordu.

1928’de General Purpose Tractor piyasaya çıktı. Bu model, tek seferde üç sıranın sürülmesini ve tohum ekilmesini sağlıyordu. Çiftçiliğin daha hızlı ve daha verimli bir süreç haline gelmesi, traktör üreticilerinin de hedef yükseltmesine yol açtı. Traktörlerin verimini  artırmak için yeni yöntemler ve tasarımlar icat etmeye başladılar.

1949’da piyasaya sürülen John Deere Model Radlı dizel traktör, beygir gücünde önemli bir artış sağladı. 40 beygir gücüne ulaşan ilk traktördü ama standart traktör modelindeki tek gelişme bu değildi. 1930ʻların sonlarında traktörler çelik jantlardan kauçuğa geçiş yaptılar. İlk başta tarım işçileri çelik kadar dayanıklı olmayan bu yeni malzemeye karşı çıktılar ama iyi bir çözüm olduğu kısa sürede anlaşıldı: Yeni lastiklerin dişleri yumuşak arazide daha iyi çekiş sağlıyordu. Bu lastikler günümüzde tarlalarda dolaşan binlerce traktörde hâlâ kullanılıyor.

İlk traktörden bu yana traktörler giderek çeşitlendi ve daha yaygın kullanılmaya başlandı. Günümüzde çiftçilerin her türlü ihtiyacına yönelik traktörler var. Traktörler sayesinde çiftçiler çok daha verimli çalışıyor, böylece modern dünyanın artan gıda ve malzeme talebini karşılayabiliyorlar.

Buhar Motorlarının Sonu

Charles Hart ve Charles Parr adlı makine mühendisleri 1800’lerin sonlarında üniversiteye devam ederken benzinli motorlar üzerinde araştırma yapmaya başladılar. Bu araştırmaları onları iş ortağı yapacaktı.

Birlikte Hart-Parr Benzinli Motor Şirketi’ni kurduktan sonra ABD’de benzinli cer motorları üreten ilk fabrikayı kurdular. Modern traktör üretiminin öncüleri olan Hart ve Parr, sektörün kurucuları olarak kabul edilir. Bu araçlara “cer motoru” yerine “traktör” diyen ilk kişiler onlardı.

Traktörler 1910 yılından sonra tarımda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Yeni motorlar güç ve verimlilik açısından büyük fark yaratıyordu. Günümüzde traktörler 500 beygir gücüne sahip ama o zamanlar 40 beygir gücünü aşan Hart-Parr traktörlerine hayranlıkla bakılıyordu. Traktör üretimi arttıkça tarımdaki kullanım alanlarına daha iyi uyum sağlayan yeni modeller geliştirildi.

Kaynak: How It Works

1 yorum
  1. TANER diyor

    Gayet okunabilir , bilgilendirici ve faydali bir paylaşım olsun teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T