Tek Tekerlekli Bisiklet

0

Tek tekerlekli bisiklet üzerinde sizi dengede tutan güçlerle tanışın

Tek tekerlekli bisiklette denge kurmak için sürekli pedal çevirmek gerek. Newton‘un birinci kanunu: Hareket halindeki bir obje, hareket halinde kalmaya meyillidir.  Fakat işin zor kısmı, dengeyi devam ettirebilmek. Burada üç güç devrede: Yer çekimi, temas ve sürtünme.

Yer çekimi tek tekerlekli bisikleti aşağı çeker ve yerdeki temas kuvveti geri iter. Bisikletin hareket ettiği yüzey, sürtünme uygulayarak, bisikletin dengede kalmasını, hızlanmasını ve yavaşlamasını sağlar. Sürücünün tek tekerlekli bisiklet ile uyum sağlayarak mükemmel vücut duruşunu koruması gerekir. Bir tarafa eğilmeye başladığı an, dengesini kaybedip düşecektir. Fakat hareket etmek için de vücudunu eğmek zorundadır.

Öne gitmek için, sürücü öne eğilir. Bu yer çekimi merkezini korumak için temas noktasını değiştirmek anlamına gelir ki bu durumda dengede durmak için sürekli pedal çevirmek gerekir.  Ayrıca dönüş yapmak, ters yönde gitmesini gerektirdiği için gitmek istediği yönün tersine doğru hareket etmek zorunda kalır.  Örneğin sola dönmek isterse, önce hafifçe sağa kırar böylece sola yaslanır. Güçler dengesindeki bu gösteriyi izlemek gerçekten çok eğlencelidir.

https://www.youtube.com/watch?v=91yXBK-CNBY

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T