SubTropolis

0

Eşsiz barbekü mutfağıyla ve caz müziği mirasıyla bilinen Kansas City, Missouri eyaletinin en büyük şehri. Fakat tema parklarının, fıskiyelerin ve yaklaşık 500.000 kişilik nüfusun altında, yüzeyin neredeyse 45 metre derinliğinde 140 futbol sahasına denk, eski bir maden var. SubTropolis adlı bu yer, eski bir kireçtaşı madeni. Maden kapandıktan sonra geriye bir dizi boş tünel ağı kaldı ve burası daha sonra yepyeni bir ticaret bölgesine dönüştü.

SubTropolis 270 milyon yıllık kireçtaşı yatağında yapılan madencilik çalışmasının ürünü.

Günümüzde 55’ten fazla şirketin ve 2.000’den fazla insanın çalıştığı SubTropolis’in, Kansas’taki iş yeri alanının %10’unu barındırdığı tahmin ediliyor. Burayı sıkış tıkış bir yer zannedebilirsiniz ama beş metre yükseklikteki tavanıyla tüneller şaşırtıcı derecede ferah.

SubTropolis bir e-ticaret merkezi ve şirketler tarafından depolama ve dağıtım amaçlı kullanılıyor.

SubTropolis’te kiraların ve enerji maliyetinin düşük olması, yer altına taşınmayı şirketler için cazip kılıyor ve kireç taşından oyulmuş kalın duvarlar bir avantaj daha sağlıyor: Sıcaklık burada daima 18-21 °C arasında ve bu da gıda saklamak ya da bilgisayar sunucularını barındırmak için ideal. Ulusal arşivlerden Hollywood filmlerine kadar birçok şeyin saklandığı SubTropolis, şehri etkisine alabilecek doğal felaketlerden etkilenmiyor ve hep serin kalıyor.

SubTropolis’teki Şirketlerle İlgili 5 Bilgi

Ford

Ford Transit ve Ford F-150’ler kompleksten birkaç dakika uzaklıktaki üretim tesisinden çıktıktan sonra SubTropolis’e taşınıyor.

Hollywood

Yüz binlerce Hollywood filmi, bozulmalarını önlemek için SubTropolis’te serin ve güvenli biçimde saklanıyor.

Vanguard Packaging

Süpermarket levhalarını ve etiketlerini basan bu şirket, kağıt için sabit sıcaklık sağlamak, ısıtma ve soğutma masraflarını düşürmek için buraya taşınmış.

Paris Brothers

Paris Brothers, mağaraları yeraltı kahve deposu olarak kullanıyor. Kahve kavrulacağı yere gitmeden önce, çekirdekler için biçilmiş kaftan olan bu karanlık ve soğuk ortamda tutuluyor.

Kaynak: How It Works

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T