Sualtı Kaynakçıları

0

Sualtı kaynakçıları, köprü ayakları ve açık deniz petrol platformları gibi sualtındaki yapılarda onarım yapan uzman teknisyenlerdir. Karşılaştıkları ölümcül tehlikeler arasında elektrik çarpması, boğulma, hipotermi, patlama ve deniz canlılarının saldırıları sayılabilir.

“Islak kaynak” yaparken koruyucu kauçuk kıyafet ve yalıtımlı elektrot gibi teknolojiler elektrik çarpması riskini azaltıyor. İkinci seçenek olan “kuru kaynak” için iş sahasının etrafına kapalı bir mahfaza inşa ediliyor, içine basınçlı hava pompalanıyor ve içeride kuru arazideymiş gibi çalışılabiliyor. Ama bu seçeneğin de riskleri var: Kaynak sırasında oluşan elektrik arkının etrafında konsantre oksijen ve hidrojen boşlukları oluşursa patlama meydana gelebiliyor.

İşin kendisi tehlikelerle dolu olmasına rağmen istatistiksel olarak sualtı kaynakçılarının boğulma, derinlik sarhoşluğu veya vurgun gibi dalışla ilgili olaylardan ölme ihtimali daha yüksek. Bu tehlikeleri kısmen bertaraf etmek için işçiler güvenlik kameralarıyla uzaktan izleniyor. Olası ekipman arızalarına ve işçideki sıkıntı belirtilerine özellikle dikkat ediliyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T