Stratolaunch (Gök Sapanı)

0

Mega makineler yeri ve denizi ele geçirmiş olabilir ama onları gökyüzünde görmemize daha zaman var. Planlanan ilk mega uçak, Stratolaunch olacak. Yoğun alt atmosferde uçmanın güçlüklerinin üstesinden gelmesi için tasarlanan Stratolaunch, roketleri fırlatma rampalarından değil uçak pistlerinden alıp taşıyacak.

Stratolaunch’un milyarder kurucusu Paul Allen, Ekim 2018’de ölmeden önce, roket fırlatmayı tatilde yolcu uçağına binmek kadar kolay bir hale getirmeyi planlıyordu. Fikir, roketin Stratolaunch tarafından gerekli irtifaya taşınması ve burada roketin kendi motorlarını ateşleyerek uzaya fırlatılması. Bu, roketlerin Dünya‘nın dönüşüyle ve uzayda istenen konumla uyumlu biçimde, özenli bir zamanlamayla fırlatma rampalarından değil de, herhangi bir büyük uçak pistinden fırlatılabileceği anlamına geliyor.

Stratolaunch tamamlandığında, dünyanın en büyük kanat açıklığına sahip uçağı olacak. Katamaran biçimli ikiz gövdeli uçak, Boeing 747’lerde kullanılan Pratt e Whitney turbofan jet motorlarından altı tane içerecek. Kokpit sağdaki gövdede ve öbür gövdeden o kadar uzakta ki, bakınca hangara park etmiş başka bir uçak gibi görünüyor.

Uçak şu anda karada ve yerde test aşamasında. Stratolaunch’un ilk uçuşunun 2019’da yapılması ve çok geçmeden diğer firmalara fırlatma ve teslimat konusunda yardım etmesi bekleniyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T