Sinekler Neden Vızıldar?

2

Sinir bozucu vızıltıları, onların varlığının habercisi. Ama bu küçük böcekler neden böyle bir ses çıkarıyor? Sinekler Neden Vızıldar?

Onları görmeden önce genellikle duyarsınız. Yüzünüzün önünde belirmeden birkaç saniye önce sineğin o belirgin, yüksek perdeli sesi yankılanmaya başlar. Kanatları sayesinde sinekler, uçamayan canlıların ulaşamayacağı pek çok yerde yaşayabilir.

Diğer uçan hayvanlara kıyasla küçük sayılan bu böceklerin hassas kanatlarını yüksek hızlarda hareket ettirmeleri gerekir. Kuşlar uçarken duyduğunuz kanat çırpma sesinin yerini, sineklerde daha yüksek perdeli bir vızıltı alır. Sinekler, yüzey alanı az olan kanatlarının altında çok daha az hava tutabilir. Bu yüzden vücutlarını havada tutmak için daha hızlı kanat çırparlar.

Peki, bu vızıltının amacı ne? Anlaşılan o ki bu ses, uçmak için harcanan enerjinin bir yan ürünü. Ancak bazı sinek türleri için vızıltının başka anlamları da var. Bu rahatsız edici sesler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olan kimi böcekler, onları iletişim aracı veya uyarı sinyali olarak kullanabiliyor.

Sivrisinek Müzikali

Bazen sivrisinek vızıltısını hiç duymazsınız ama sivrisineklerin hepsinin kendilerine has vızıltıları var. Sivrisinekler birbirleriyle karşılaşınca seslerinin arasındaki farkı anlayabiliyorlar. Biz bu farkı nadiren algılayabiliyoruz ama sivrisinekler vızıltıyı bir iletişim aracı olarak kullanıyor ve sesler arasındaki farklar onlar için çok önemli. Sivrisinek vızıltısının kullanım alanlarından biri de çiftleşme. Sivrisinekler flört ederken biri diğerinin tonunu taklit ederse birbirlerinden hoşlanmış oluyorlar.

Kaynak: How It Works

2 Yorumlar
  1. rabia diyor

    sinek vızıltısının kanat hareketlerinden geldiğini biliyordum fakat sivrisineklerin çiftleşme aracı olarak kullandıklarını bilmiyordum gerçekten ilginçmiş

  2. Aylin diyor

    Sineklerin neden bu kadar çok vızıldadıklarını hep merak etmisimdir. Gerçekten çok başarılı ve bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize sağlık teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T