Sihir Çeşitleri

0

Sihir çeşitleri nelerdir? Tüm sihir numaraları belli temalar etrafında kurgulanır. Kısa bir sihir gösterisi bile birçok yanılsama (gerçeklikle uyuşmayan algısal deneyimler) içerebilir. Sihirbazlar hilelerini anlaşılmaz hale getirmek için yanılsamaları üst üste dizmeyi sever. Böyle olunca izleyicilerin gösteri sırasında yanılsama katmanlarını tek tek çözüp sihrin hilesini anlamaları neredeyse imkânsız hale gelir.

Sihir Çeşitleri

Optik Yanılsamalar

Duman ve aynalar sıkça kullanılır. Bu yanılsamalar, su bardağının içindeki kalemin kırık görünmesi gibi, ışığın fiziksel özelliklerine dayanan yanılsamalardır.

Görsel Yanılsamalar

Işık fiziğiyle açıklanan optik yanılsamaların aksine, görsel yanılsamalar beyinde oluşur. Bunun bir örneği, “kör nokta”nın doldurulmasıdır.

Diğer Duyusal Yanılsamalar

Sihirbazlar bazen çok boyutlu yanlış algılamalar yaratmak için dokunsal ve işitsel yanılsamaları birlikte kullanabilir. İşin içine görsel bilgileri de katabilirler.

Bilişsel Yanılsamalar

Bunlar; beynin odaklanma, hafıza ve karar verme gibi süreçlerde yer alan yüksek kortikal bölgelerini kapsar. Sihirbazlar bunların hepsini manipüle eder.

Özel Efektler

Tıpkı filmlerde olduğu gibi sihir gösterilerinde de sahte silah sesleri ve patlamalar yaratmak için özel efektler kullanılabilir.

Mekanik Cihazlar ve Gizli Bölmeler

Sihir numaralarında izleyicileri kandırmak için bazen çok basit bazen de karmaşık teknolojiler ve özel aletler kullanabilir.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T