Sanal Gerçeklik (VR)

0

Sanal gerçeklik (VR) denince muhtemelen aklınıza gelen ilk şey, bunun harika bir oyun oynama yöntemi olduğu ve bunda kesinlikle haklısınız. Holodeck benzeri deneyimlerden insanı içine alan karma gerçekliğe kadar, sanal gerçeklik oyuncuları için hayat hiç bu kadar güzel olmamıştı.

Fakat VR yalnızca eğlenceyi değiştirmiyor. Birçok yeni alan da bu gelişen teknolojiden yararlanmanın yollarını buluyor ve gelecekte de birçok heyecan verici uygulama olacak. Sözgelimi, yarının sınıflarını hayal edebilir misiniz? Eğer doğru dürüst bir eğitim alma şansınız yoksa sanal okullar dünyanın her yanındaki öğretmenlerden ders almanın bir yolu olabilir.

VR aynı zamanda çok uzaklarda yaşayan arkadaşlarla tanışıp kaynaşmanın ya da kullanımında güçlük çektiğiniz bir makineyi öğrenmenin iyi bir yolu olabilir. Hazırlanın, çünkü geleceğimiz sanal gerçeklik.

Günlük Hayatta Sanal Gerçeklik (VR)

Sanal Gerçeklik Ve Eğitim

Öğretmenleri Roma’daki Koliseum’u gösterip aşağıda dövüşen iki gladyatörle ilgili ayrıntıları anlattıkça, öğrenciler ağızları bir karış açık bakıyorlar. Sadece yapının iki bin yıl önce nasıl olduğunu görmekle kalmıyor, bugün nasıl olduğunu ve restore etmek için yapılanları da öğreniyorlar.

Fakat çocuklar aslında orada değil; öğretmenleri onlara bu etkileyici yapıyı VR’ın mucizelerini kullanarak gösteriyor. Sadece bir akıllı telefon ve ucuz bir başlık yardımıyla her çocuk farklı bir mekana gidebiliyor. Bunun gerçek gezinin yerini tutmayacağı ileri sürülebilir ama uzakta yaşayan ya da imkanları elvermeyen çocuklar için VR heyecan verici yerleri keşfetmenin yeni bir yolunu sunuyor. Bu, VR’ın sınıflardaki kullanımının örneklerinden yalnızca biri.

Bu teknoloji, öğrencilere birinci elden deneyim kazandırıyor ve daha kapsayıcı derslere izin veriyor. Sanal gerçekliğin maliyeti düştükçe daha fazla okul bu alana yatırım yapıyor. Matematiksel fonksiyonları sanal dünyada çizmek ya da fizik kanunlarını iş başında göstermek gibi kullanım alanları da var.

Gelecekte normalde okula erişimi olamayacak kişileri bir araya getiren sanal sınıflar görebiliriz. Dünyanın her yerinden çocuklar bir derse girebilir ve VR’ın gücüyle her yerden öğrenebilir.

Sanal Gerçeklik Ve Seyahat

Muhtemelen sanal gerçeklikle seyahati siz de kullandınız ama farkında değilsiniz. 2007’den beri hizmette olan Google Street View insanların kasabaları, şehirleri ve hatta koca ülkeleri sanal olarak keşfetmesini sağlıyor. Fakat VR başlıkları yaygınlaştıkça yepyeni olanaklarla tanışıyoruz.

Bazı oteller, müşterilerinin dışarı çıkmadan bölgeyi gezmesi için VR başlıkları dağıtıyor. Müzeler de şahsen ziyaret edemeyenler için sanal turlar sunmaya başladı. Bazı uçaklar ve trenler de aracın içinde olduğunuz halde “dışarıyı” görmeye yarayan karma gerçeklik uygulamaları kullanıyor.

Çok daha uçlardaki ortamlarda, VR çok az kimsenin gördüğü manzaraları deneyimlemeye olanak tanıyor. Örneğin Everest VR, Everest Dağı’na tırmanmanın nasıl bir şey olduğunu gösteriyor. Artırılmış gerçeklikse tarihi mekanları canlandırarak eski caddeler ve harabeler arasında gezinmeyi sağlıyor. Karma gerçeklikten yararlanırsanız en uzak yerleri bile evinizin salonuna taşıyabilir, egzotik hayvanları ev eşyalarınızın üstünde zıplatabilirsiniz!

Sanal Gerçeklik Ve Eğlence

Sanal gerçekliğin potansiyelinin en çok değerlendirildiği alan hiç şüphesiz eğlence. Bilgisayar oyunlarından filmlere, insanlar eğlenmenin yepyeni yollarını keşfediyor. Bir yarış otomobilinin koltuğuna oturuyor ya da uzaylılara ait bir geminin içinde savaşarak yolunuzu buluyorsunuz.

Daha yenilikçi kullanım yöntemlerine karma gerçeklik de dahil. The Void gibi firmalar görünürde bomboş olan odalarda sizi keşfe çıkarıyor ama VR’ın gücüyle, kendinizi bir uzay gemisinde ya da başka bir yerde bulabiliyorsunuz.

MelodyVR ve NextVRise evinizin konforundan vazgeçmeden sizi gösterilere ve konserlere götürüyor. Piyasadaki sayısız artırılmış gerçeklik oyunundan hiç söz etmiyoruz bile. Örneğin şimdilerde modası geçmiş olsa da Pokemon Go, akıllı telefonunuzu kullanarak gerçek dünyada Pokemon “yakalamanıza” izin veriyor.

Sanal Gerçeklik Ve Sosyal Medya

Sanal gerçeklikle ilgili bir eleştiri, kimi zaman insana kendini yalnız hissettirdiği. Fakat sanal gerçeklik sosyal medyayla birleşince ortaya yepyeni bir şey çıkabiliyor. Bir başlık kullanarak, hayal edebileceğiniz herhangi bir yerde, arkadaşlarınızla aynı odayı paylaşabilir, onlara bir sonraki tatilde gideceğiniz yeri gösterebilir ya da evinizde bir tur attırabilirsiniz.

İlgi çekici bir diğer adım da bilet alıp bizzat gidemediğiniz konserlerin, spor faaliyetlerinin ve diğer etkinliklerin keyfine varmanızı sağlayan sanal gerçeklik etkinlik alanları. VR aynı zamanda sosyal kaygıya sahip insanlara yardım etmenin bir yolunu sunuyor ve şahsen orada bulunmanın baskısını yaşamadan, güvenli sohbet odalarında diğer insanlarla sosyal deneyimler yaşamalarına izin veriyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T