RRS Sir David Attenborough

0

Teknolojinin son ürünü cihazlarla donatılmış laboratuvarlar, karmaşık cihazlar ve insansız hava araçları ile donatılmış olan RRS Sir David Attenborough kutup bölgelerinin sırlarını çözmek, okyanusları, atmosferi ve deniz tabanını detaylı olarak incelemek ve Dünya‘nın en uzak köşelerinde, en kötü iklim koşullarında bekleyen buzulları araştırmak için kullanılacak.

2014’te Natural Environment Research Council (NERC) tarafından başlatılan bir projenin ürünü olan gemi British Antarctic Survey tarafından işletilecek. Kurumun halihazırda kutup araştırmaları için kullanmakta olduğu iki gemi, RRS Ernest Shackleton ve RRS James Clark Ross yakında emekliye ayrılacak.

Adını efsanevi doğabilimci ve TV yıldızı Sör David Attenborough’dan alan gemi yıl boyunca sürekli operasyonel kalacak. Yılın bir bölümünü kuzey yarımküredeki kutuplarda, diğer bölümünü ise güney yarımküredeki kutuplarda geçirecek. British Antarctic Survey’in araştırma istasyonlarına ekipman, erzak ve personel taşıyacak.

Gemi, bir kutup gemisi olarak tasarlandığı için en sert iklim koşullarına dayanacak şekilde inşa edildi. Bir metre kalınlığında buzu kırıp yoluna devam edebiliyor. Depolarındaki yiyecek ve yakıtla hiçbir yardım almadan denizde 60 gün boyunca kalabiliyor.

Ancak asıl önemli olan, gemideki bilimsel ekipmanlar. Hem su altında giden, hem de havada uçabilen dronları bulunuyor. Bilim insanları ortasındaki dev kapıdan sualtı araçlarına binip okyanusun derinliklerine dalabiliyor, aynı kapıdan gemiye geri dönebiliyorlar.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T