Project Loon

0

İnternet, dünyayla iletişimimizi akıl almaz bir şekilde geliştirdi. Peki ya 21. yüzyılda bile insanların henüz internete erişemediği ücra bölgeler ne olacak? Project Loon Nedir?

Google’ın yürüttüğü Project Loon kapsamında dünyanın her yerinde internet bağlantısını iyileştirmek için gökyüzünde bir balon ağı kurulması planlanıyor. Ağ, hem insanların kent yaşamından uzak kaldığı kırsal alanları hem de doğal afetler yüzünden internet erişiminin kısıtlandığı yerleri kapsayacak.

Balonlar gökyüzünde 100 gün kaldıktan sonra yavaş ve kontrollü bir şekilde Dünya’ya inecek.

Peki bunu nasıl başaracaklar? Helyumla doldurulmuş 15 metre genişliğindeki güneş enerjili balonlar stratosferde yavaş yavaş sürüklenirken görevlerini yerine getirecek. Antenlerle donatılmış her balon 5.180 kilometrekarelik bir alana internet erişimi sağlayacak. Gereken ekipman balonun altına yerleştirilecek: Antenler veri alışverişiyle ilgilenirken güneş panelleri ekipmana güç sağlayacak. Balonun elektronik parçaları bir kapsülün içinde duracak ve uçuşun sonunda kullanılmak üzere bir paraşüt de olacak. Balonlar hep aynı konumda kalmayacaklar.

Teknisyenler balonları yönlendirebilecek ve konumları hava trafik kontrol daireleri tarafından GPS’le izlenecek. 2019’da Peru’da yaşanan 8,0 büyüklüğündeki depremin ardından 48 saatte 20.000 kişi bu hizmeti kullandı.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T