Pisagor ( Matematiğin Gizli Dahisi )

0

Samos adası, antik Yunan matematiğin doğduğu yer ve orada yalaşan bir dahi ( Pisagor ), matematiği analitik bir yapıya kavuşturdu. Tarih : ( MÖ 569-495).

6. yüzyılda Samost’ta bir okul kuran Pisagor’un matematikle ilgili günümüze ulaşan yazılı bir çalışması yok. Fakat onun ünlü üçgenini hepimiz biliyoruz : Bir dik üçgende, dik kenarların uzunluklarının karesinin toplamı, hipotenüsün karesine eşittir. a² + b²=c²

pisagor teoremi
pisagor teoremi

Pisagorcuların okulları olduğuna dair yeterli derece kanıt mevcut. Pisagor akademisinde, çağın felsefe okullarından farklı olarak sadece bilgi değil yaşam biçimi de paylaşıldı. Pisagorcular komün halinde yaşayıp mistik bir yaşam biçimi sürdürdüler. Üstelik aralarında kadınlarda bulunuyordu.

Komün Yaşam Komün yaşam ( komünal yaşam ) 2 ya da 3 kişiyle oluşan ortak ev halkıdır. Kan bağı gereksinimi duyulmaksızın, paylaşılan ortak değerler adına bir araya gelirler.
Pisagor okulundaki yaşam Budist felsefesini andırıyor. Kendilerine Mathematikoi diyen kadın ve erkekler ”bir lokma , bir hırka”  düsturuyla yaşayıp, günümüzün vejetaryen diyetine benzer bir beslenme şekli benimsediler.
mistik pisagorcular gündoğumunu karşılıyor
mistik pisagorcular gündoğumunu karşılıyor

O, kendisinden önceki matematikçilerin, yani Mısır ve Babillerin ötesine geçip matematiğin hayat bulmasını sağladı. Pisagor Teoremi, geometriyi, sayılara bağlı kalmaksızın anlatır. Ancak müzik ve matematiği birleştirdiği bir diğer keşfi var ki bundan da kısaca bahsetmek gerek.

Telli bir çalgıyla deneyler yapan matematik ustası ( Pisagor ), armoni içindeki ses aralıklarının her zaman tam sayı oranlarıyla temsil edildiğini farketti. Hatta müzikte böyle bir matematiksellik bulmak onu öylesine etkiledi ki tüm evrenin matematik üzerine kurulu olduğunu düşünmeye başladı.

Antik zaman bilimcileri gibi Pisagor da bir polimat olarak yaşadı.İyi bir eğitimi vardı, lir çalıyordu, felsefeyi Pherecydes’ten, matematik ve astronomiyi Hocaların hocası Thales’ten öğrendi. Babil matematiğini çok iyi biliyor, bunu felsefesine de yansıtıyordu.

Polimat Hezârfen ya da polimat, pek çok farklı disiplinde engin bilgiye sahip olan kişi. Özellikle antik dönemin bilim insanlarının çoğu, günümüz standartlarında hezârfen kabul edilir
Lir Çalgısı Lir, Arp ailesinden, tarihi MÖ 9. yüzyıla kadar giden telli, antik bir çalgıdır. Her ne kadar Kithara ile karıştırılsa da, gerek daha küçük, gerekse ayaksız oluşu ile ondan ayrılır.

Pisagor okuluna dahil olmak için benimsemeniz gereken fikirlerden bazılarıysa şunlardı.

Her şey sayılardan ibaret 

Doğanın temeli matematiğe dayanır. Geometri matematik çalışmalarının zirvesidir.

Ruh, Beyinde bulunur

Ve ölümsüzdür. Bir canlıdan diğerine geçerek varlığını sürdürür; ta ki arınmayı başarana dek. Matematik ve müzik onu arındırmayı başarabilir.

Sayıların kendine özgü karakteri vardır

Bazıları güçlü bazılarıysa zayıf olabilir.

Dünya zıtların etkileşimiyle ayakta kalır

Dişi ve erkek, ışık ve karanlık, sıcak ve soğuk.

Kaynak  : Popüler Science, Wikipedia

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T