Piller Nasıl Geri Dönüştürülür?

0

İçinde yaşadığımız kablosuz dünya pillerle çalışıyor. En akıllı telefon bile pili bittiğinde hiçbir şey yapamaz. Aynı şey arabalar, dizüstü bilgisayarlar, saatler ve TV kumandaları için de geçerli. Fakat bir pilin ömrü tamamen tükendiğinde ne oluyor? AA ve AAA gibi yaygın şekilde kullanılan alkalin pilleri değiştirmek kolay: Yenilerini takmak yetiyor. Ama çıkardığınız eski pilleri çöpe atmadan önce iki kere düşünmelisiniz.

Tüm piller aşırı derecede toksik olan ağır metaller içerir. Örneğin alkalin pillerde çinko bulunur. Diğer pil türlerinde de kurşun, cıva ve kadmiyum bulunabilir. Bu kimyasallar çöp döküm sahalarına atılırsa pillerin dışına çıkarak gezegenimizi kirletebilirler. Bazı piller ayrışırken sera gazı salarak iklim değişikliğine katkıda bulunurlar. Bazı pillerdeki kimyasallar da yerel su kaynaklarına karışarak çevrelerindeki bitkileri, hayvanları ve hatta bazen insanları zehirler.

Neyse ki bu ağır metallerin değerli olması, pilleri geri dönüştürmeyi anlamlı kılıyor. Elektronik bağımlılığımız nedeniyle bu metallere sürekli ihtiyaç var. Uygun şekilde ayrıştırılırlarsa yeniden satılabiliyorlar. Örneğin dizüstü bilgisayar pilleri yeni pillere dönüştürülebiliyor, ayrıca boya yapımında ve çelik endüstrisinde de kullanılabiliyor. Araba aküsü asidinde bulunan jips ise dolgu alçısından çamaşır tozuna kadar birçok yerde kullanılabiliyor. Tek kullanımlık alkalin pillerse her tür sanayide kullanılan çinko, çelik ve plastik bileşenlere ayrılabiliyor.

Piller Nasıl Geri Dönüştürülür?

Pillerin Toplanması: Süpermarketler, hırdavatçılar, geri dönüşüm merkezleri gibi yerlerdeki geri dönüşüm kutularına atılan piller işlenmek üzere toplanır.

Elle Ayrıştırma:  Piller tesislerde içerdikleri kimyasal maddelere göre gruplara ayrılır. Böylece çeşitli malzemeleri ayrıştırmak üzere işlemden geçirilebilirler.

Uzman Tesislere Gönderim: AA piller belli bir tesise gönderilirken, diğer türler kimyasal olarak işlenmek üzere başka tesislere (hatta bazen yurt dışına) gönderilir.

Mekanik Parçalama: Alkalin piller dev bir makine tarafından sökülerek plastik kısmı ve siyah kütle çekirdeği ayrılır.

Ağır Metalin Isıtılması: Siyah kütle çekirdeği manganez oksittir. Manganez oksit, çinkonun ayrıştırılması için döner fırında yaklaşık 420 derece sıcaklıkta püskürtülür.

Yeni Ürünlerin Yapımı: AA pillerin dış yüzeyleri çelik endüstrisinde yeniden kullanılır. Çinko ise plastik ve seramik gibi yeni ürünlerin üretiminde kullanılır.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T