Peynir Nasıl Yapılır?

0

Bu enfes süt ürününün, sütten tabağınıza gelene kadarki yolculuğunu keşfedin.

Sütle Başlıyor

Süt ısıtılıyor, sonra sütü asitleştirmek ve laktozu ( şeker çeşidi) laktik aside dönüştürmek için peynir kültürü ekleniyor.

Koagülasyon

İneklerde doğal olarak bulunan peynir mayası (rennet) gibi pıhtılaştırıcı ekleniyor ve süt böylece yoğunlaşarak katı (kesmik) ve sıvı (peynir altı suyu) bölümlere ayrılıyor.

Kesmik Ve Peynir Altı Suyu

Kesmik kesiliyor ve sıkıştırılarak peynir altı suyu elde ediliyor. Kesmiğin nasıl kesildiği peynirin cinsini belirliyor. Mesela çedarda kesmikler üst üste diziliyor.

[minima-video platform=”yt” code=”y9wLhRrj5Ug”]

Peynirin Şekillenişi

Kesilen kesmikler bazen tekrar ısıtılıyor ve doğru kıvama gelmesi için yeniden kesiliyor, sonra her şey yuvarlak kalıplara dökülüyor.

Tuz Katılıyor

Tuz, peyniri hem koruyor, hem de lezzet katıyor. Tuz, doğrudan kesmiğe katılabildiği gibi, kalıptan çıkan peynirlerin tuzlu suda bekletilmesi de mümkün.

Olgunlaştırma

Bu enfes süt ürünü, kontrollü ortamlarda olgunlaştırılıyor. Bu, peynirin kabuk tutmasını, belli bir kıvama ve lezzete kavuşmasını sağlıyor.

Farklı Yöntemler

Olgunlaştırma süresi peynirin türüne göre değişiyor. Ricotta gibi taze peynirler anında tüketilebiliyor ama brie gibi peynirlerin bir ay kadar olgunlaştırılması gerekebiliyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T