Nükleer Reaktör

0

Nükleer fisyonun gücü ilk olarak İkinci Dünya Savaşı’nda yıkıcı atom bombasının icadıyla anlaşıldı. Fakat savaş sona erdikten, dünya bu inanılmaz enerjinin salıverilmesine tanık olduktan sonra tüm dikkatler nükleer tepkimeleri güç kaynağı olarak kullanmaya odaklandı.

Günümüzde nükleer enerjiyi uzay sondalarından denizaltılara kadar hemen her şeye güç sağlamada kullanıyoruz. Birçok ülkede evler bile nükleer güç kullanıyor çünkü ABD ve İngiltere’de kabaca her beş konuttan birinin enerjisi nükleer santraller tarafından üretiliyor.

Tıpkı diğer elektrik üretim yöntemleri gibi, nükleer enerji santralleri de türbinleri döndüren su buharını üretmek için ısı enerjisinden yararlanıyor. Bu, şu anda elektrik üretmenin birincil yöntemi olan fosil yakıtı yakmaya çok benzer bir süreç, ama sera gazı salımı ona kıyasla çok daha az.

1 kg nükleer yakıtın fisyonu, 1 kg kömürü yakmanın 1 milyon katından fazla enerji açığa çıkarır.

Nükleer güç santrallerinde kullanılan yakıt, uranyumun kararlı olmayan bir biçimi ve atom ikiye bölündüğünde ısı enerjisi açığa çıkarıyor. Nükleer santrallerdeki gibi kontrollü ortamlarda bu ısıyı verimli enerji üretimi için kullanmak olanaklı. Ortaya çıkan radyoaktif atıklar ve Çernobil’de 1986′ da, Fukuşima’ da 2011’de meydana gelen türden kazalar hala birçok insanın nükleer güce şüpheyle bakmasına yol açıyor.

Bununla beraber modern santral tasarımları, radyoaktif parçacıkların dış materyallerle temasını en aza indiren güvenlik önlemleri içeriyor. Radyoaktif atıkları geri dönüştürmek için de yeni teknikler geliştiriliyor ve bu yüzden önde gelen bazı bilim insanları, nükleer fisyonu en çevreci elektrik üretim yöntemlerinden biri sayıyorlar.

YouTube video

Fisyon Nasıl Olur?

Bir atom, nötron ve proton içeren bir çekirdekten ve etrafında dönen elektronlardan oluşur. Atomların iki ya da daha fazla parçaya bölünmesine fisyon diyoruz.

Nükleer fisyonda uranyum atomlarının çekirdekleri serbest bir nötronla çarpışarak bölünür. Bu, çekirdeğin bölünmesine ve iki farklı atom oluşturmasına yol açar. Bu süreçte de açığa enerji ve daha fazla nötron çıkar. Bu nötronlar da diğer uranyum atomlarıyla çarpışır ve zincirleme tepkime dediğimiz şey gerçekleşir. Yakıt kaynağı tükenene kadar nötronlar ve enerji açığa çıkmaya devam eder.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T