Niagara Şelalesi

0

Niagara Şelalesi dünyanın tartışmasız en ünlü şelalesidir. Birçok özelliği ile ilk sıralarda bulunan Niagara şelalesi dünyada en çok tanınan şelale ve dünyada en çok ziyaretçi ve turist çeken şelaledir. Şelale yükseklik bakımından dünyadaki en yüksek şelalelerden kat kat daha alçak bir şelale olmasına karşın özellikle taşıdığı su miktarı ve içerisinde birçok şelaleyi barındırmasından dolayı oldukça önemlidir.

Niagara şelalesi Kuzey Amerika’nın doğusunda bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada sınırları arasında yer almaktadır. Kanada ülkesinin Ontario eyâletiyle ABD’nin New York eyaleti arasındadır. İsmini üzerinde yer aldığı nehirden almaktadır.

Amerika kıtasındaki en büyük şelale olma özelliğine sahiptir.

Niagara şelalesi toplam 3 büyük şelaleden oluşmaktadır. Bu şelaleler Horseshoe (Atnalı) şelalesi, American Falls ve Bridal Veils Fall şelaleleridir. Bunlar içinde en büyük olan Atnalı şelalesidir. Yaklaşık olarak 900 metrelik bir genişliğe sahip bulunmaktadır.

Nigara şelalesi 1 dakika içinde 336.000 Metreküp su akıtmaktadır. Belki akıttığı su miktarının çokluğundan ve toprak yapısından olsa gerek yılda 10 ile 90 cm arasında gerileme olmaktadır.

Niagara şelalesinin yüksekliği 51 metredir. (Bu arada dünyanın en büyük şelalesinin yüksekliği 979 metre olup Venezuela ülkesinde bulunmaktadır.

Niagara şelalesinin oluşum tarihinin yaklaşık olarak 10.000 yıl öncesine kadar gittiği tahmin edilmektedir.

Niagara şelalesi özellikle çevresinde bulanan Amerika Birleşik Devletleri şehirleri ile kardeş şehirler olan Kanada şehirleri tarafından koruma altındadır. Zaten şelalenin tüm çevresi Niagara Şelaleleri Parkı’dır.

Bu şelalenin isminin yerliler tarafından konulduğu tahmin edilmektedir.

Niagara şelalesinin birçok turist tarafından ziyaret edildiğini söylemiştik, özellikle ziyaretçiler bu şelalelerin bulunduğu bölgede bot turları yapmaktadır, aynı zamanda birçok aktivite bulunan bu bölgede turistlerin en çok ilgisini çeken kısım şelaleden akan suların oluşturduğu gök kuşağıdır. Aynı zamanda Amerika ve Kanada ülkeleri arasında sınır olarak kabul edilen ve bu şelalenin ortasında bulunan Rainbow köprüsünden iki ülkeye geçiş mümkün olmaktadır. Yine bu iki ülke arasındaki mağazalardan gümrüksüz alışveriş yapılabilmektedir.

Ayrıca kanada tarafından yapılan bir kanal sayesinde şelale gemi ile dolaşılabilmektedir.

Niagara şelalesi geceleri müthiş bir ışıklandırma sistemi ile ışıklandırılmaktadır. Özellikle fotoğraf çekimi için hem gündüz hemde gece çok güzeler kareler oluşmaktadır.

Niagara şelalesinin bu özelliklerini verdikten sonra birde dünya üzerinde bir özelliği vardır ki sadece bu şelaleye has bir özelliktir. Bu özellik bu şelalenin dünyada ters akan tek şelale olmasıdır.

Kaynak: Meb.gov.tr ve wikipedia

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T