Ne Kadar Petrol Kaldı?

0

Ekonomistler ve jeologlar petrolün bitip bitmeyeceğini, bitecekse bunun ne zaman ve ne şekilde olacağını tartışıp duruyor. Peki ne kadar petrol kaldı?

Toprak katmanları arasına sıkışmış petrol cepleri en azından insan ölçeğinde sonlu miktarda. Eski kalıntıların fosil yakıtına dönüşmesi için binlerce yıl süren inanılmaz basınç ve ısı lazım.

İşte Dünya‘nın favori yakıt miktarına dair bazı tahminler.

Kanıtlanmış Rezervler (35,2 Milyar Varil)

Petrol şirketleri petrol rezervlerini, çıkarma olasılıklarının yüksekliğine göre değerlendiriyor. Kanıtlanmış rezervler halihazırda petrol çıkarmak için gereken teknolojinin ve altyapının kurulduğu yerler.

Yeni rezerv bulma hızı yavaşladıysa da, modern teknoloji bundan onlarca yıl önce erişilmesi olanaksız olan hidrokarbonları bulup kullanmaya olanak tanıyor.

Kanıtlanmamış Ama Muhtemel Rezervler (249 Milyar Varile Kadar)

Bunlar erişimi çok zor yerlerde ya da sondaj yapılamayacak kadar yoğun kayalarda olabilir. Şirketler varil başına petrol fiyatı ve yeni teknolojiler izin verirse bu kaynaklardan ileride yararlanabilir.

Texas’taki Permiyan Havzası’ndaki ve New Mexico’daki çoğu ham petrol bir zamanlar “muhtemel” kategorisindeydi ancak hassas sondaj teknikleri sayesinde artık kanıtlanmış kategorisindeler.

Kanıtlanmamış Ama Mümkün Rezervler (249 Milyar Varilin Bir Kısmı)

Bu petrolün viskozitesi (Akışkanın akmaya karşı gösterdiği iç direnç) çok yüksek olabilir ve termal ya da kimyasal uyarım olmadan yerinden hareket ettirmekte güçlük çekilebilir.

Arazi mühendisleri zaten kullanılmakta olan bir kuyunun yanında umut vaat eden kayaları gözlerine kestirmiş ama içeride ne kadar petrol olduğunu bilmiyor da olabilir. Öyle ya da böyle, bu petrolün yakın zamanda çıkarılması muhtemel değil.

En Çok Petrol Çıkaran Ülkeler

ABD, 2018’in en büyük üreticisi olmasına karşın kanıtlanmış petrol rezervleri bakımından sıralamada ilk beşe giremiyor (Milyar varil):

1. Venezuela (301)
2. Suudi Arabistan (266)
3. Kanada (170)
4. İran (158)
5. Irak (143)

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T