Nanorobot Yapımı

0

Bir minik makine (nanorobot) üretmek hiç kolay değildir, özellikle sadece birkaç bin atomdan oluşan bir çark yapmak istediğinizde!

Şu anda nano boyutlarda inşaat için birbirinden oldukça farklı iki metot bulunuyor: Yukarıdan aşağı veya aşağıdan yukarı. Yukarıdan aşağı yaklaşımda aynen bir heykel yapar gibi bir grup atom ele alınıyor ve istenmeyen bölümler tıraşlanıp atılıyor.

Bol miktarda malzemeyle başlayıp ortaya rafine bir yapı çıkartmak görece olarak basit bir yaklaşım, ancak bu yöntemde büyük miktarda malzeme sarf edilmiş oluyor. Üstelik tıraşlamak için kullanılan cihazlar oldukça büyük olduğundan hassas bir inşaat yapmak zor görünüyor.

İkinci alternatif ise sıfırdan başlayıp atomları üst üste ekleyerek yapıyı oluşturmak. Bu yöntem şu anda teori aşamasında. Atomlar ya bir bir birleştiriliyor ya da aralarında etkileşim kurduklarında istenen yapının parçalarını oluşturan atomlar seçilip bir araya getiriliyor.

Bu elbette çok karmaşık bir işlem. Ancak nano boyutta parçacıkların nasıl birleşeceğini bir kere kontrol edebildiğinizde artık seçenekler sonsuz. Üstelik ortaya çıkan yapı çok daha detaylı hassas oluyor. Bu yüzden nano inşaatın geleceğinin bu yaklaşımda olacağı düşünülüyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T