Nadir Metaller Tükenirse Ne Olur?

0

Nadir metaller, periyodik cetveldeki diğer elementlerden çok daha farklı davranır ve akıllı telefonlar, rüzgar türbinleri ve MRI cihazları gibi birçok teknolojide önemli rol oynar.

Bunlar, altın gibi değerli metallerden çok daha bol bulunur fakat çıkartılması daha zordur. Üstelik onları çıkartmak için uygun olan bölgeler hızla tükeniyor. Radyoaktif maddelerle birleşik durumdalar ve onları ayırmak pahalı, tehlikeli ve çevreye zararlı.

Bu elementler olmadan, modern dünya dağılabilir. Nadir metaller yok olmadan, diğer yaşamsal elementleri de kaybetmeye başlıyoruz gibi görünüyor.

Antimon ve kurşun (piller için), indiyum, bakır ve altın (elektrik bileşenleri için) ve çinko (korozyonu engellemek için) tükenmeye başlıyor. Görünen en iyi çözüm, alternatifler bulmak için kesinti yapmak ve hali hazırda çıkartılmış olan metalleri geri dönüştürmek.

Fakat bazı cesur araştırmacıların dikkatini çeken dördüncü bir seçenek daha var: Uzayda arama yapmak. NASA ve Planetary Resources gibi özel şirketler, içinde bol bol yararlı element bulunması mümkün olan Dünya‘ya yakın asteroidlere gözlerini dikmiş durumda. Dünya‘nın kaynaklarının tümünü gerçekten yok etmeyi başarabilirsek, teknolojinin ilerlemesi için tek çözüm olarak uzay madenciliği kalabilir.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T