Mauna Kea Gözlemevleri (Hawaii)

0

Mauna Kea Gözlemevleri; ABD’ye bağlı Hawaii eyaletinin Büyük Hawaii Adasındaki Mauna Kea Dağının zirvesinde bulunan bir dizi astronomik araştırma tesisidir.Tesisler Mauna Kea Science Reserve’de bulunan “Astronomi Semti” olarak bilinen 500 dönümlük özel bir arazide yer almaktadır. Astronomi Semti 1967 yılında kurulmuş ve Tarihsel Koruma Yasası tarafından korunan bir arazi üzerinde yer almaktadır.

Tesisler; karanlık gökyüzü, atmosferdeki düşük nem, berrak hava, iyi astronomik görüş alanı gibi özellikleri ile ideal bir konumda bulunmaktadır.

Mauna Kea Dağı

4.200 metre yükseliğe sahip, White Mountain’dan tercüme edilen Mauna Kea, sadece Hawaii adalarındaki en yüksek dağ değil, bütün Pasifik bölgesindeki en yüksek dağı olma özelliğine sahip. Buna ek olarak deniz altındaki 5.480 metre fazlasını eklediğimiz zaman dünyanın en yüksek dağı olmaktadır.

Mauna Kea Dağında yer alan Hale Pohaku, Mauna Kea Gözlemevlerinde çalışanların bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Mauna Kea Gözlemevlerine giden yolculuk sırasında, 3700 metre yükseklikte bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nin üçüncü en yüksek gölü olan Waiau’yu da görme imkanınız oluyor.

Hawaii Volkanları Milli Parkı tarafından yönetilen Mauna Loa’nın aksine Mauna Kea, doğrudan Hawaii Eyaleti tarafından yönetilmektedir.

Kaynak: Vikipedi ve Theplanetsworld

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T